Modraszka - poszukiwanie pożywienia ( 13 )  
    Parę dni temu miałem okazję obserwować żerujące modraszki. Poszukiwały pożywienia na pewno też i dla siebie ale głównie dla swojego potomstwa, która bywa często dość liczne. Widząc te scenki od razu pomysłem o  parce modraszek której lęg w budce mam możliwość podglądu. Polecałem tą stronkę od początku na tym blogu, transmisja w hd ( http://www.ustream.tv/channel/blue-tit---warsaw---poland ) Obecny lęg dobiega końca pisklęta już 17 dzień są karmione przez rodziców, gdyby było dużo pożywienia a właśnie w tym roku nie ma go za dużo pewnie opuściłyby już budkę. Literatura podaje tutaj przedział 16-22 dni. Pozostaje jednak nadzieja, że kolejny lęg odbędzie się jeszcze raz w tej samej budce. Będzie więc nadzieja oglądania jak samica znosi jaja ( codziennie znosiła po 1 jaju, w sumie 12). Z ciekawostek, jedynie samica nocowała w budce, jej partner pojawił się dopiero kiedy zaczęła wysiadywać jaja, donosił jej wtedy pożywienie. Smutnym faktem pozostanie ten że z dwunastki obecnie przeżyła tylko siódemka.
Wracając jednak do mojej obserwacji, modraszki uwijały się jak w ukropie, znalazły widocznie na gałęziach wierzby jakieś larwy i co chwila wracały w to samo miejsce, poruszały się bardzo szybko, ciężko zrobić im było zdjęcia, odwracały się do mnie tyłem ale coś tam udało się uwiecznić.

Spis wszystkich wpisów 

Zdjęcia zaobserwowanych ptaków- ptasia galeria 

Komentarze

 1. U mnie za oknem też Budka modraszek i bardzo dużo się dzieje! Moje sa młodsze o ok. 5 dni od wspomnianych. Zapraszam do relacji u mnie - http://www.przyrodniczek.pl/2013/06/raport-z-budki-modraszek-3-ostatnie.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zaglądam jak mogę też i do Ciebie :) Pozdrawiam

   Usuń
 2. Bardzo ciekawie piszesz, a modraszki piękne ptaszki, zwłaszcza z bliska i w dobrym oświetleniu. Teraz bardzo ruchliwe i nie chce mi się za nimi biegać, a nie mam czasu na zasiadkę, więc na moich zdjęciach pojawiają się tylko w zimie :) Trzymaj tak dalej :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ptasi świat kryje wiele ciekawości. Nie myślałem, że uda mi się im zdjęcia latem a tu proszę nie było łatwo ale coś jest :)
   Pozdrawiam

   Usuń
  2. W ogóle świat kryje wiele ciekawości. Ptaki też. Im więcej o czymś wiemy, tym ciekawsze się staje. Każda odpowiedź rodzi kilka nowych pytań :)

   Usuń
 3. U nas sikorki uwiły cudne gniazdo w drewnianej skrzynce na listy. Pan listonosz nie wrzucał tam listów :) Jesteś skarbnicą wiedzy ciekawej!
  Zaraz zajrzę na tę stronkę z obserwacją:)Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 4. Very beautiful birds and lovely photos!

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za wizytę i pozostawienie po sobie jej śladu
w postaci komentarza:-)

Każdy może postawić komentarz poprzez opcję Anonimowy/ zostawiając namiary na swoją stronę lub profil :-)

Popularne posty