Lornetka do obserwacji ( 8 )

    
    Pomyślałem, że warto poruszyć ten temat bo każdemu miłośnikowi przyrody przyda się taki sprzęt który ułatwi mu i pozwoli na jej lepsze poznanie.

   Obecnie mamy olbrzymi wybór na rynku. Należy jednak pamiętać, że ważnym kryterium wyboru jest cena, nie da się do 200 zł, wybrać sprzęt który posłuży nam długo i będzie spełniał nasze oczekiwania. 


Optyka jest bardzo ważna, jeżeli kupujemy lornetkę to taką ze stałym powiększeniem np. jak 10x42, 10x50, 8x42 , nigdy taką z zoomem bo takie lornetki są ciemne, ich jasność maleje wraz ze wzrostem przybliżenia, mają małe pole widzenia. Trudno na dużym zoomie jest utrzymać lornetkę w bezruchu bez statywu, sam o mało przez pomyłkę kupiłbym taki badziew :)

Dodatkowa ważna będzie też waga lornetki, jeżeli będziemy chcieli zabierać ją na długie wędrówki  „targanie ze sobą” kilogramowego sprzętu nie będzie bardzo komfortowe, lepiej więc w takiej sytuacji wybrać coś lżejszego.


    Nie ma uniwersalnej lornetki którą można polecić każdemu, trzeba wziąć pod uwagę indywidualne potrzeby. W sieci wiele miejsca poświeconego jest wyborowi lornetki np. na FP http://forum.przyroda.org/topics90/lornetka-vt422.htm , ogólnie o lornetkach można poczytać też na http://ptaki.info/index_publikacje.php?dzial=2&kat=8&art=10 .  

Biorąc pod uwagę to co wspomniałem na wstępie mogę polecić zwrócenie uwagi na parę typów (z przedziału cenowego 438 -900 zł) minimum w przyzwoitej jakości  :
 • Delta Optical Forest II 10x42 (jestem jej posiadaczem, sprawdza się idealnie, nie żebym reklamował zaraz  ) 
 • Vixen New Foresta 10x42 
 • Vortex Diamondback 8x42
  Z jakich lornetek korzystacie, czy jeszcze nie posiadacie a może zastanawiacie lub zastanawialiście się nad jej zakupem?

Jeżeli jest szansa to, że wasza pasja, hobby utrzyma się, warto nabyć dobry sprzęt do obserwacji, który odkryje przed każdym dodatkowe możliwości w obserwacjach przyrodniczych czy astronomicznych, pozwoli zauważyć wiele szczegółów obserwując z dłuższej odległości.Komentarze

 1. Ja osobiście rozglądnąłbym się wśród lornetek wojskowych (trwałość) i morskich (optyka), ale fakt, że trzeba uwzględnić wagę i rozmiary, jeśli się chce nosić to na długie marsze. Na razie zadowalam się zoomem w aparacie ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Optyka przede wszystkim :) później waga i kupujemy na ile pozwala nam budżet :)

  OdpowiedzUsuń


 3. Comments are being filtered and the spam isn't being published:)

  Don't toil:)


  Author :-D

  OdpowiedzUsuń
 4. Stary post ale dodam coś od siebie: Używam chińskiego plastikowego badziewia 8x21. Służy jako mieszcząca się w kieszeni patrzałka do skanowania ścian lasu lub odpowiadania sobie na pytanie "na co ja właściwie patrzę tam w oddali?".
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobrze jest przetestować lornetkę przez zakupem, jeśli spełni nasze oczekiwać po prostu kupić :)

   Przy okazji mogę tu wspomnieć o starym rosyjskim Berkucie , podobnież dobrze się sprawdza :)

   Usuń
 5. Jeśli ktoś byłby zainteresowany wspomnianym wyżej Delta Optical Forest II 10x42 (link) to niech odezwie się do nas i poda adres tego bloga - możemy zaoferować rabacik ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Moja lornetka to Celestron 10x50. Jak dla mnie- genialana!

  OdpowiedzUsuń
 7. Celestron 10x50 ... po 2 upadkach z 1 metra i moim klejeniu tub z obiektrywem metodą domową działa. Tuba plastikowa raczej słaba jak widać.

  OdpowiedzUsuń
 8. Od dłuższego czasu użytkuję Celestrona 10x42 i również jestem bardzo zadowolony z jego trwałości. Upadła mi kilka razy - na szczęście z małych wysokości i nie na beton i nie licząc tego, że korpus jest dość mocno porysowany, to działa bez zarzutu. Kupowałem ją trochę w ciemno, ale teraz mogę powiedzieć, że gdybym znów miał wybierać coś w podobnych pieniądzach, to kupiłbym ponownie ten sam model.

  OdpowiedzUsuń
 9. A ja mam Swarovski 10x40 polecam http://www.lornetki.pl/karta_produktu.php?idProdukt=3353&utm_source=twenga-via-nokaut&utm_medium=cpc&utm_campaign=2015-08&utm_content=3353#nclid=b1481ab47753b9e43610a3591e2f121c

  OdpowiedzUsuń
 10. Polecam delta optical forest 7x50 mała aberracja, duże pole widzenia, bak4 no i ta jasność

  OdpowiedzUsuń
 11. Ja mam lornetkę Nikon Aculon 12x50. Fajne przybliża, szczerze mówiąc nigdy nie zamieniłabym jej na jakąś z mniejszym przybliżeniem ;).

  OdpowiedzUsuń
 12. W końcu ktoś kto nie ściemnia i piszę jak jest - większość artykułów o optyce do obserwacji ptaków czy wypraw myśliwskich kończyła się na proponowaniu lornetek do 200-300 zł, czyli takich, które dla profesjonalistów po prostu by się nie nadawały. Porównując rozdzielczość w tańszych lornetkach widać znaczącą różnicę, utrudniającą swobodne korzystanie ze sprzętu przez profesjonalistów.

  OdpowiedzUsuń
 13. Myślę, że dokarmianie zimujących ptaków jest wręcz naszym obowiązkiem. Jest to w sumie część przyrody, która nas otacza. Z córkami co roku gościmy u siebie różne gatunki ptaków. Serwujemy im ziarna ptasia biesiada, owoce, słonina, a nawet sami robimy zawieszki z przetopionego tłuszczu i ziaren, głównie słonecznika.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za wizytę i pozostawienie po sobie jej śladu
w postaci komentarza:-)

Każdy może postawić komentarz poprzez opcję Anonimowy/ zostawiając namiary na swoją stronę lub profil :-)