Jeż w ogrodzie ( 17 )


    Największy ssak owadożerny w Polsce. Jego charakterystyczną cechą są kolce, posiada ich około 7000. Prowadzi samotniczy tryb życia, łączy się w pary jedynie w okresie godów. Co ciekawe jest świetnym wspinaczem i pływakiem. W poszukiwaniu pożywienia wędruje głównie nocą aż do świtu (spotkałem go już o 17.00 ). Poza owadami odżywia się też drobnymi robakami ziemnymi  i ślimakami nie stroni też od zajadania płazów czy też grzybów. Można go spotkać w liściastych lasach, zagajnikach, parkach i przydomowych ogródkach. W październiku zapada w sen zimowy, jego temp. spada do 1 st. C., metabolizm zwalnia, Ukryty w swojej norce budzi się dopiero w kwietniu. Obawia się bliskości człowieka, nie było łatwo więc zrobić mu zdjęcie. W naszym kraju jest pod ochroną.


Spis wszystkich wpisów z tego bloga 

Komentarze

 1. We used to have them in our garden many years ago but I haven't seen a live one for ages.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I sometimes observe him near my house.
   Thanks for visit Frank :)

   Usuń
 2. Super jeżyk i jak zwykle ciekawie opisany. Bardzo urokliwe to zdjęcie. Szkoda tylko, że codziennie tyle ich ginie na drogach przez tych wszystkich domorosłych Kubiców.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Udało mi się zrobić mu tylko dwa zdjęcia, jak zabrałem się za rozchylanie kęp traw zaczął się chować :) Nie miałem czasu też zbytnio by spróbować zrobić później inne zdjęcia ale ostatnio pokazuję się coraz częściej więc powinna być jeszcze okazja.
   Szkoda tych wszystkich rozjechanych zwierzątek...
   Pozdrawiam

   Usuń
 3. super opis.u nas jezy też coraz mniej,do mnie też przychodził na podwórko ale teraz nawet w otoczeniu nie spotykam,w tym roku dopiero 2 razy widziałam żywe-o tych nie nawet nie pisze:(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki, pomyślałem, żeby napisać parę ciekawostek. W moim otoczeniu pojawiają się ostatnio, może na weekendzie znów gdzieś go zauważę, ostatnio zauważyłem jednego nawet w nocy :)
   Pozdrawiam

   Usuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za wizytę i pozostawienie po sobie jej śladu
w postaci komentarza:-)

Każdy może postawić komentarz poprzez opcję Anonimowy/ zostawiając namiary na swoją stronę lub profil :-)

Popularne posty