Szata zaganiacza to brązowo - oliwkowozielona góra, a spód płowożółty. Śpiewa często w pobliżu gniazda siedząc przeważnie wysoko na zewnętrznych gałązkach. W czasie śpiewu ma głowę uniesioną, a piórka na głowie nastroszone. Dźwięki wydawane przez niego są głośne i miłe dla ucha. Często naśladuje śpiew skowronka, kosa lub szczygła. Można w jego śpiewie rozróżnić przedrzeźnianie pewnych głosów i dźwięków
np.
„bije, bije, bije, zbił, zbił, zbił, kto to widział, kto to widział”.
Śpiew zaganiacza składa się z „bijących” dźwięków w powtarzanych zwrotkach np.
„czitudiih, czitudiih, djerr, djerr”
zauważył mnie tam wysoko |
nie chciał współpracować |
Zdjęcia zaobserwowanych ptaków- ptasia galeria
Bardzo ciekawy post. Ja, jak na razie, tego ptaszka nie ustrzeliłem :)
OdpowiedzUsuńNa pewno go słyszałeś, pokrzewkowate najlepiej oznaczać po głosie, trudno je odróżnić od siebie a najpierw trzeba wypatrzeć wśród liści co już teraz sprawia dużo problemów :)Pozostaje cierpliwie obserwować :))
OdpowiedzUsuńPozdrawiam
W tym problem. Brak czasu. Dlatego właśnie większość zdjęć robię z marszu albo z samochodu :) Poza sezonem zimowo-karmnikowym oczywiście :)
UsuńWitaj Damian,miło mi, że odwiedziłeś moje pszczółki murarki:)Co dzień je podglądam i są to bardzo ciekawe obserwacje.Nie mają żądła i nie są agresywne. Ptaki też podglądam, ale ani czajki ani zaganiacza nie zobaczyłam, ale za to zielonego dzięcioła ! Fajnie, że wstawiłeś śpiew zaganiacza. Chętnie skorzym z tej strony,warto znać śpiew otaczających nas ptaków:) Pozdrawiam.
OdpowiedzUsuńwitam
OdpowiedzUsuń