Zaganiacz ( 9 )

Jeden z najzdolniejszych przedrzeźniaczy. Trudny do rozpoznania, często mylony jest z podobnym piecuszkiem, czy też wójcikiem zielonym. Ten niewielki ptaszek z rodziny pokrzewkowatych jest mniejszy od wróbla. Zamieszkuje zarośla i ogrody.
Szata zaganiacza to brązowo - oliwkowozielona góra, a spód płowożółty. Śpiewa często w pobliżu gniazda siedząc przeważnie wysoko na zewnętrznych gałązkach. W czasie śpiewu ma głowę uniesioną, a piórka na głowie nastroszone. Dźwięki wydawane przez niego są głośne i miłe dla ucha. Często naśladuje śpiew skowronka, kosa lub szczygła. Można w jego śpiewie rozróżnić przedrzeźnianie pewnych głosów i dźwięków 

np. „bije, bije, bije, zbił, zbił, zbił, kto to widział, kto to widział”.
Śpiew zaganiacza składa się z  „bijących” dźwięków  w powtarzanych zwrotkach np. „czitudiih, czitudiih, djerr, djerr”

Moje nagranie jego głosu, dostępne na wrzuta
nie udało mi się go umieści w poście niestety 

 
ukryty zaganiacz


śpiewający zaganiacz
zauważył mnie tam wysoko

zaganiacz wśród gałęzi
nie chciał współpracować


  Zdjęcia zaobserwowanych ptaków- ptasia galeriaKomentarze

 1. Bardzo ciekawy post. Ja, jak na razie, tego ptaszka nie ustrzeliłem :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Na pewno go słyszałeś, pokrzewkowate najlepiej oznaczać po głosie, trudno je odróżnić od siebie a najpierw trzeba wypatrzeć wśród liści co już teraz sprawia dużo problemów :)Pozostaje cierpliwie obserwować :))
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W tym problem. Brak czasu. Dlatego właśnie większość zdjęć robię z marszu albo z samochodu :) Poza sezonem zimowo-karmnikowym oczywiście :)

   Usuń
 3. Witaj Damian,miło mi, że odwiedziłeś moje pszczółki murarki:)Co dzień je podglądam i są to bardzo ciekawe obserwacje.Nie mają żądła i nie są agresywne. Ptaki też podglądam, ale ani czajki ani zaganiacza nie zobaczyłam, ale za to zielonego dzięcioła ! Fajnie, że wstawiłeś śpiew zaganiacza. Chętnie skorzym z tej strony,warto znać śpiew otaczających nas ptaków:) Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za wizytę i pozostawienie po sobie jej śladu
w postaci komentarza:-)

Każdy może postawić komentarz poprzez opcję Anonimowy/ zostawiając namiary na swoją stronę lub profil :-)

Popularne posty