Jaki przewodnik terenowy do obserwacji ptaków... ( 2 )


    Jest wiele publikacji w które możemy się zaopatrzyć aby stopniowo oponować te najbardziej pospolite gatunki ptaków aż do tych rzadziej spotykanych. W Polsce występuje w sumie 450 gatunków ptaków wg. stanu na 31.12.2012 r. ( jak podaje  Komisja Faunistyczna)

  Najczęściej polecanym przewodniem dla początkujących jest książka :

1. Jaki to ptak? Peter H.Barthel, Paschalis Dougalis  z 2009 r. Wyd. Multico  ( z gilami na okładce )
oferty sprzedaży pojawiają się czasem na allegro


Z polskich pozycji warto zakupić dawno już nie wznawiane :

2. Ptaki Polski. A. Sokołowskiego  ( okładka z dudkiem ) tablice z rysunkami ptaków są bardzo realistyczne, dlatego jest polecana dla początkujących obserwatorów, obecnie nie wznawiana dlatego też ofert należy szukać na allegro


Jednym z pierwszych moich przewodników które nabyłem były:

3.  Ptaki Europy. Hakan Deli i Larsa Svensona, są tam opisane wszystkie gatunki które można spotkać w naszym kraju,


Bardziej jednak jestem zadowolony z przednika którego nabyłem parę miesięcy temu:

4. Ptaki. Przewodnik Collinsa , od roku jest dostępne właśnie polskie wydanie tej książki wydanej na bardzo wysokim poziomie, posiada świetne rysunki i wskazówki dotyczące cech diagnostycznych. I tą pozycję polecam już dla osób bardziej zaawansowanych.


 5. Ptaki Europy i obszaru śródziemnomorskiego Larsa Jonssona, to książka którą warto posiadać w swojej biblioteczce ale  obecnie trudno ją dostać  ( "biały kruk" )

Zawiera ona  duże realistyczne rysunki ptaków, w różnych pozach i szatach, opisy poszczególnych gatunków zawierają dużo cech diagnostycznych umożliwiających rozpoznanie nawet tych trudno oznaczanych gatunków, książka ta polecana jest  dla każdego miłośnika ptaków tego początkującego jak też już profesjonalnego obserwatora.
Obecnie bardzo przeze mnie  poszukiwana, do kupienie była na początku roku na allegro, ostatnio nikt jednak nie chce się jej pozbyć ( ostatnie wydanie chyba z 2006 roku). Pozostaje mi tylko tylko żałować że nie brałem udziału w tamtej  licytacji można była ją kupić za około 80 zł...Komentarze

 1. Dziękuję za wpis na blogu. Choć jemiołuszka piękna, to niestety nie jest moja. Kiedyś nastanie czas na zakup porządnego sprzętu do celów uchwycenia piękna ptaków, zwierząt w ogóle.

  Co do wymienionych pozycji książkowych - Klasyki, ewidentnie komplet w którym każdy znajdzie coś pod siebie. Ah ten Collins, ah ten Sokołowski..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj tak, szczególnie Collinsa można czytać i czytać...

   Usuń
 2. Nie mam tych książek, ale mam nadzieję, że w razie czego mogę liczyć na Twoją pomoc przy oznaczaniu :) A póki nie kupisz dla siebie wersji papierowej, poszukaj może na chomiku. Wiem, że pdf to nie to samo, co papier, ale w braku laku... Tylko pamiętaj, że ściganie plików od obcych to piractwo, a od znajomych nie ;)

  I dzięki za tę listę. Zapamiętam i może kiedyś gdzieś trafię po okazyjnej cenie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie posiadam aż tak dużego doświadczenia w oznaczaniu ale zawsze służę radą :-) Na razie korzystanie z Przewodnika Collinsa w pełni mi wystarcza, często zerkałem jednak na różne strony ale to już nie to samo jak się ma książkę.
   Sokołowskiego to już za 15 zł można kupić na allegro, najlepiej wybrać taki egz. jeśli są zdjęcia ( jak nie ma to poprosić na maila) gdzie tablice nie są za bardzo pożółkłe, trochę mogą być w końcu ostatnie wydania były w latach 80 :-) ale niektórzy maja je dobrze zachowanie za przystępną cenę.
   Wszystkie pozycje poza 3. można już tylko kupić na aukcjach.

   Usuń
 3. będę tu chętnie zaglądać licząc na ciekawe informacje o ptakach Polski. Pozdrawiam z Jeleniej Góry. Asia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że będzie ciekawie :)Pozdrawiam

   Usuń
 4. "Fotografujemy Ptaki" G&T Kłosowskich - jazda obowiązkowa, zresztą nazwisko mówi wszystko.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla obserwatora-fotografa do lektura obowiązkowa, dla mnie też :)

   Usuń
 5. Sokołowskiego naprawdę polecam:)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za wizytę i pozostawienie po sobie jej śladu
w postaci komentarza:-)

Każdy może postawić komentarz poprzez opcję Anonimowy/ zostawiając namiary na swoją stronę lub profil :-)

Popularne posty