Widziałem ptaka z obrączką ( 29 )

   Jeżeli widziałeś ptaka z obrączką pamiętasz jak wyglądała, pamiętasz jaki był na niej napisz i  nie wiesz co zrobić...  Najlepiej zgłoś swoją obserwację (stwierdzenie) ptaka na danym terenie do Stacji Ornitologicznej MiZ PAN w Gdańsku  - to link do ich stronki ( http://www.stornit.gda.pl/formobr.html )
    Po wejściu na tą stronę zobaczymy 3 rodzaje obrączek, wybieramy tą którą widzieliśmy aby przejść do odpowiedniego formularza zgłoszenia. Jednak przed jego wypełnianiem zostaniemy poinformowani o możliwości założenia konta na tym portalu co polecam. Założenia konta daje więcej możliwości. Po zalogowaniu będziemy mieć dostęp co całej historii ptaka, wszystkie następne jego stwierdzenia po naszej obserwacji będą dla nas widoczne. Kiedy będziemy wypełniać formularz zostaniemy poproszeni o podanie maila i w ciągu 2 dni powinniśmy dostać szczegółowe informacje,  od założenia obrączki do naszej obserwacji. W przypadku gdy ptak był obrączkowany zagranicą może to potrwać trochę dłużej.
Szczególnie ciekawe będę losy ptaków z bogatą historią, które dużo wędrowały, przyleciały do nas od naszych sąsiadów. Jeśli więc, zobaczymy ptaka z obrączką, postarajmy się ją odczytać, zrobić zdjęcie i zgłosić ten fakt  do Stacji Ornitologicznej. Dostarczymy w ten sposób dodatkowych danych do badań naukowych nad migracjami ptaków i będziemy mieć z tego dużą satysfakcję.
Ostatnio sam widziałem łabędzia z taką oto biżuterią. O czym pisałem już Wcześniej,
obrączkowanie ptaków
(kliknij aby powiększyć )


   Zamieszczę zrzut ekranu informacji jakie są udostępniane, każde stwierdzenie możemy dodatkowe jeszcze szczegółowo sobie przejrzeć :) 


( kliknij aby powiększyć )


<<< Spis wszystkich wpisów z tego bloga >>>


Komentarze

 1. C iekawy i pouczający post! Dzikiego ptaka z obrączką jeszcze nie widziałam, ale znaleźliśmy nad stawem młodziutkiego gołębia z obrączką. Zanieśliśmy do znajomego gołębnika:)Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U drobnicy, najłatwiej zauważyć je, podczas obserwacji karmnika w zimie, cały rok u wodnych ptaków, z ciekawości można spisać dane spotkanych mew nad morzem, może akurat trafi się jakaś cudzoziemka :)
   Pozdrowionka Pawanno :)

   Usuń
 2. To ciekawe? Nie raz widziałam i nie wiedziałam, że to należy zgłosić. Człowiek jak widać uczy się całe życie.
  Dzięki za informację.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo ciekawe i jednocześnie jakie proste, dawniej wysyłało się takie zgłoszenia listem a teraz przez internet, 10 min i formularz wypełniony.

   Przy podawaniu współrzędnych przy stwierdzeniu najlepiej skorzystać ze stronki zamierającej ciekawe mapki naszego kraju o której pisałem wcześniej TUTAJ

   Poza tym warto zaglądać na bazę gatunkowo-ilościową obserwacji ptaków w Polsce AWIBAZA Aby podglądać dane i wprowadzać spotkane gatunki ptaków np. podczas spaceru trzeba się zarejestrować :)

   Pozdrawiam Chwile... :)

   Usuń
 3. Fajna obserwacja:)A obrączkarza(Ania) znam osobiście i ostatnio mnie odwiedziła to z nia obrączkowałam łabedzie(znaczy ja sie przyglądałam i trzymałam)Bo żeby obrączkować trza zdać pare egzaminów z wiedzy ptasiej:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki Moniko. Myślisz czasem by przystąpić do takich egzaminów? Ciekawe czy podstawą jest wykształcenie przyrodnicze (biologia, geografia) :)
   Pozdrawiam

   Usuń
  2. Wykształcenie przyrodnicze nie jest wymagane ;) Za to wymagana jest znajomość ptaków i uczestnictwo w obozach obrączkarskich. Szczegóły są na podanych przez Ciebie stronach Stacji ;)

   Usuń
 4. Fajna fotka; jakby na zamówienie pod temat posta :) I tekst ciekawy. Chyba zacznę zwracać uwagę na te obrączki :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Fotka Radku powstała wcześniej, umieściłem ją już we wcześniejszym poście. Justyna ją widziała i się spytała czy sprawdzałem gdzie obrączkowany był i to ona podsunęła mi pomysł na posta :))
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A zwracanie uwagi na obrączki jak najbardziej polecam, fajna sprawa :))

   Usuń
 6. Parę lat temu w lesie znalazłem aluminiową ptasią obrączkę wystającą z... lisich odchodów :) Szkoda, że nie wiedziałem wtedy, że można ją gdzieś zgłosić i odczytać informacje o ptaku.

  Historia dla zaobrączkowanego ptaka musiała skończyć się tragicznie...

  Teraz będę już wiedział co zrobić.

  OdpowiedzUsuń

 7. Jak to dobrze, że o tym napisałem :) Na pewno masz lornetkę, możesz czasami sprawdzać czy jakiś ptak nie ma obrączki :)
  A taką obrączkę znalezioną to chyba nawet dobrze jest odesłać do Stacji Ornitologicznej, co i jak to już byłoby trzeba poczytać na ich stronie Dawidzie.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Można odesłać, podobno na życzenie nawet odsyłają z powrotem do znalazcy. Niemniej podejrzewam, że równie dobrze można ją sfotografować i wysłać zdjęcie. Zdjęcia generalnie jak się ma, to powinno się wysyłać, wtedy zgłoszenie dostanie status "zweryfikowanego", w przeciwieństwie do zgłoszeń, w których tylko podaje się nr obrączki odczytanej np. przez lornetkę. Ale oczywiście jeśli zdjęcia nie ma, a odczyt jest, to też warto wysłać :)

   Usuń
 8. This is why it is important to report any ringed or tagged birds so their history can be added to databases for future research. Interesting post.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Yes, this is very important. Thanks for visit Frank, have a nice evening :)

   Usuń
 9. I jak się ciekawie rozmowa potoczyła :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Dobrze że napisałem o tym, jest szansa, że więcej osób będzie zwracać uwagę na obrączki u ptaków. Łabędzią to ostatnio zakładają już takie duże żółte obrączki na szyję, której nie da się nie zauważyć i odczytać jest łatwo jak ptak pływa po wodzie :))
  Pozdrowionka Radku

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za wizytę i pozostawienie po sobie jej śladu
w postaci komentarza:-)

Każdy może postawić komentarz poprzez opcję Anonimowy/ zostawiając namiary na swoją stronę lub profil :-)