Odkryłem małe źródełko wody w lesie ( 37 )

   
wyziew ( kliknij aby powiększyć)

    Zanim jeszcze zacząłem prowadzić tego bloga zamieściłem na forum przyroda filmik który umieściłem poniżej. Badając różne leśne zakamarki pewnego dnia, dokładnie będzie to już prawie dwa lata temu natrafiłem na bardzo dziwne miejsce. Z dna małego strumyka wydobywały się z różną częstotliwością pęcherzyki z jakiś gazem. W pierwszej chwili pomyślałem, że to może jakieś stworzonko mieszka w tej norce ale przez prawie pół godziny nic z niej nie wypłynęło. Zastanawiałem się później przez jakiś czas co to może być ale nie udało mi się tego ustalić aż do dzisiejszego dnia.

    Wydaje mi się że odkryłem prawdę o tych bąbelkach. Pomogła mi w tym ponowna  wizyta w tym miejsce. Postanowiłem się dokładnie rozejrzeć. Zainteresowało mnie kałuża błota i wody powyżej wysokości strumyka. Zacząłem rozglądać się, skąd pojawiła się tu woda, w jaki sposób tutaj dociera. Na tym strumyku bobry postawiły małe tamy więc woda rozlewa się miejscami i płynie obok głównego cieku wodnego.
Co się jednak okazało że z ziemi wypływa woda, jest to źródło mineralne. Ziemia i wszytko w koło zabarwione jest na kolor rdzawo-pomarańczowy to chyba źródło szczawy, wody kwasowęglowej. Przydałoby się pobrać próbkę tej wody do zbadania jest składu.


A te wydobywające się bąbelki to dwutlenek węgla. Takie powierzchniowe ekshalacje gazowe nazywa się mofetami. Ta którą znalazłem będzie taką bardzo małą mofetą. Kto by pomyślał, jeden z rodzajów ekshalacji wulkanicznych, fascynujące. Dwutlenek węgla który wydobywa się z odległych struktur skorupy ziemskiej.
Nieprawdopodobna historia, zagadka rozwiązana :)


PS. Jest to moja własna teza poparta informacja ogólnodostępnymi w internecie, jeżeli mój tok myślowy jest błędny proszę o poprawianie mnie w komentarzach :) ( komentowanie bez weryfikacji dla wszystkich )

Dziękuję za odwiedziny i pozdrawiam.

Do przejrzenia :
<<< Spis wszystkich wpisów z tego bloga >>>Komentarze

 1. Odpowiedzi

  1. Ile to ciekawych rzeczy można odkryć w swojej okolicy :)

   Usuń
 2. the first video is marked private. it could be as you say.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawy człowiek to ma ciekawe życie. Gratuluję odkrycia :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi

  1. Dziękuję Ewo, aż taki ciekawy nie jestem może tylko czasem :)

   Pozdrawiam.

   Usuń
 4. Podziwiam Cię za dociekliwość i chęć wyjaśnienia ciekawego zjawiska. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi

  1. Dzięki Giga, trochę się naszukałem o samych bąbelkach a natrafiłem nie dopiero teraz jak szukałem o źródłach i się okazuję że mogą występować razem :)

   Usuń
 5. Gratulacje :) Jeśli będziesz w Tomaszowie, warto zobaczyć Rezerwat Przyrody Niebieskie Źródła. Niestety pełny efekt (kolory) tylko w słoneczny zdjęć. W takich źródłach barwy ujawniają się najczęściej przy pełnym oświetleniu słońcem. Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi

  1. Dzięki Rady, Niebieskie źródła a to ciekawe chyba poczytam o nich, domyślam się że taki kolor się ukazuje.

   Pozdrawiam.

   Usuń
 6. Good that you solved the mystery of the bubbles :-)

  OdpowiedzUsuń
 7. Niesamowite!
  Raz tylko w życiu widziałam i to w dzieciństwie.
  Przypomniałeś mi, że to było w Sobieszowie w Karkonoszach (post z kotem na Chojnik).
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi

  1. To prawda niesamowite, jak po raz pierwszy zobaczyłem takie coś pomyślałem tak samo, nigdy wcześniej nie widział czegoś takiego, nie zwiedzałem żadnych źródeł.
   To była dla mnie wielka niespodzianka :)

   Pozdrawiam serdecznie ;)

   Usuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za wizytę i pozostawienie po sobie jej śladu
w postaci komentarza:-)

Każdy może postawić komentarz poprzez opcję Anonimowy/ zostawiając namiary na swoją stronę lub profil :-)

Popularne posty