To miejsce na na Wyspie Sobieszewskiej pod Gdańskiem, które warto odwiedzić o każdej porze roku, szczególnie od jesieni do wiosny. Cała wyspa jest sama w sobie bardzo interesująca, Rezerwat w jej zachodniej części na terenie którego znajdują się dwa jeziora to ważne miejsce odpoczynku ptaków które wędrują wzdłuż Bałtyku. Gniazduje ich tam około 30 gatunków.
Jak dojechać na wyspę?... Dzięki pontonowemu mostowi, kiedy jest on zamknięty obok niego funkcjonuje przeprawa promowa ( odpływająca co pół. godziny ). Dociera tam również komunikacja miejska, dokładnie linia 186, którą można dotrzeć prawie pod samo wejście do rezerwatu ( niebieski znak P na jednym ze zdjęć tablic informacyjnych ).
Spacerować można po całej wyspie, jedynie w Rezerwacie należy trzymać wyznaczonych szlaków. Sam wybrałem się na spacer wzdłuż granic Rezerwatu Ptasi Raj, z której to wyprawy zdjęcia znajdują się w tym poście, począwszy od jego zachodniej granicy. Chcąc tak obejść Rezerwat musimy pokonać około 1 km groblę, której stan prezentują poniższe zdjęcia. Akurat poziom wody był niski więc była szersza. Lepiej chyba nie wybierać się tam podczas wietrznej pogody, może wpaść albo do Śmiałej Wisły (po prawej stronie zdjęć) lub jez. Ptasi Raj (po lewej stronie ). Mokre kamienie są śliskie, mi akurat udało się wędrować podczas ładnej pogody.
 |
jez. Ptasi Raj |
 |
Zdjęcie jednej z tablic informacyjnych |
Po środku na przepuście wygrzewały się nieufne kormorany.
 |
Zdjęcie tablicy informacyjnej |
Sama historia powstania Wyspy Sobieszewskiej jest bardzo interesująca, powstała ona w zachodniej części Mierzei Wiślanej która dawniej w tym rejonie opływały wody Wisły. Wszystko zaczęło się w nocy z 31.01. na 01.02 1840 roku kiedy to w miejscowości Płonia powstał na Wisłę zator lodowy, rzeka pod jego naporem i wody przerwała mierzeję tworząc nowe ujście co spowodowało rozdzielenie wsi Górki na część wschodnią i zachodnią. Z obawy przed kolejnymi przełomami, zbudowano śluzę komorową i usypano fort z którego śledzono ruch na Wiśle. Całą historię powstania przełomu spisał w 1842 r. Wincenty Pol i nadał mu nazwę Wisła Śmiała.
 |
Zdjęcie tablicy informacyjnej |
Po przebyciu drogi przez groblę idąc dalej na północ możemy przejść się wzdłuż falochronu lub od razu kierować się na wschód, prosto na plaże, zdjęcia poniżej.
Więcej turystów spotkać można w miejscu przebiegu zielonego szlaku, docierają oni na plażę przez Rezerwat ( widać w oddali skupisko ludzi, była godz. 10.30 ) W pozostałych miejscach plaża jest spokojna z rzadka można spotkać ludzi. Nie sprawdzałem tego nigdzie ale chyba na zdjęciu poniżej jest meduza jak dobrze pamiętam z biologii, było ich tam wiele, jak również mnóstwo przeróżnych muszli, małych i duży a po sztormie znaleźć można tam dużo bursztynów podczas mojego pobytu nie było niestety żadnego.
Mam nadzieję, że zachęciłem do odwiedzenia tego miejsca. Idą wyznaczonym szlakiem turystycznym dotrzemy do Wieży widokowej przy brzegu J. Karaś.
Warto odwiedzić to miejsce, pospacerować wzdłuż brzegu można po dzikich plażach Wyspy Sobieszewskiej.
Dziękuje za odwiedziny i pozdrawiam :)
Do przejrzenia :
<<< Spis wszystkich wpisów z tego bloga >>>
UWAGA !!! - w komentarzach więcej ciekawych inforamcji