BirdWatching - obserwowanie ptaków i ich liczenie (88)

    
   
Dziś taki podsumowujący wpis o birdwatchingu, w dosłownym tłumaczeniu  obserwowaniu ptaków.  Ptaszenie, ptasiarstwo, staje się coraz bardziej popularnym hobby w naszym kraju choć nie tak bardzo jak w Zachodniej czy Północnej Europie. Czytałem, że w Wielkiej Brytanii liczba miłośników ptaków sięga jednego miliona u nas ponoć zaledwie jest tylko kilka tysięcy ptasiarzy.
Jest to hobby dla każdego, wymaga tylko drobnego wyposażenie :

 1.  Najważniejszy jest terenowy przewodnik, który pozwoli nam rozróżniać poszczególne  gatunki ptaków. Na początku zacznijmy naukę od tych najłatwiejszych do rozpoznania, mewy i drapole (ptaki drapieżne) zostawmy na koniec. O przewodnikach pisałem w tym wpisie Jaki przewodnik terenowy do obserwacji ptaków... ( 2 )      
   
 2. Niezbędna jest także lornetka o czym już pisałem -  Lornetka do obserwacji ptaków (8)
  Jak złapiemy bakcyla będzie trzeba rozważyć zakup lunety, jest on dosyć kosztowny ale warto :-)
 3. Nie jest niezbędny ale warto posiadać aparat do wykonywania choćby dokumentacyjnych zdjęć. Jeśli się zdecydujemy na zakup staniemy  przed dylematem  kompakt czy lustrzanka...
Hobby dla każdego ale nie na każdą kieszeń, jeśli byśmy chcieli kupić lornetkę, lunetę i dobry aparat cyfrowy z obiektywem. Na początku wystarczy dobra lornetka i książka a jeśli pasja się rozwinie można odkładać na wymarzone wyposażenie :-)


Wracając do liczenia ptaków, teoretycznie odbywa się ono dwa razy w roku:

Po raz pierwszy w zimę, podczas ostatniego weekendu stycznia. Nazywane jest wtedy Zimowym liczeniem ptaków, ptakoliczeniem i trwa dwa lub  trzy dni, jeśli rozpocznie się w piątek.
O akcji liczenia ptaków i darmowych wycieczka możemy poczytać na stronie organizacji koordynującej  -  http://www.otop.org.pl/
Szczegółowo na podstronie przed akcją powinny pojawić się informacje - Zimowe ptakoliczenie.
W liczeniu każdy może wziąć udział nie jest to trudne, wystarczy podać na stronie OTOP w elektronicznym formularze maksymalne liczebność ptaków przy karmniku w danej chwili lub liczbę i rodzaje spotkanych ptaków podczas spaceru, nic trudnego.

Po raz drugi na jesieni, w pierwszy weekend października, podczas wielkiej migracji ptaków na zimowiska. Odbywają się  wtedy Europejskie dni Ptaków - EDP .

Podczas tegorocznej zimowej akcji, niestety są  nieprzyjemne  warunki  pogodowe, które nie zachęcają jak na razie do spacerów  ale mamy jeszcze niedzielę, może pogoda się poprawi i zachęci do udziału w akcji.

Pozdrawiam serdecznie
Damian
 Propozycje do przejrzenia innych stron z bloga :

Komentarze

 1. To faktycznie miłe hobby, można poznać ptaki i wiedzieć gdzie żyją. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ptaki żyję wokoło nas a jak chcemy zobaczyć inne gatunki wystarczy podjechać nad rzekę, jezioro czy staw :-) Pozdrawiam

   Usuń
 2. Hello Damian!!intersting about the counting of birds and necesarry equipment..i do agree a good scoop is very necesssary..and of course a good camera..but it is allabout the money agree?We can do fine with just some not so expencive things.and after all the journey and the look after birds is the most wonderful ones..Wish you all good weekend!

  OdpowiedzUsuń
 3. Luneta to świetna sprawa w przyszłości (pewnie dalekiej) muszę sobie taką sprawić:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Luneta to spory wydatek Michale ale warto :-)

   Usuń
  2. Wiem dlatego mówie w dalekiej przyszłości:)

   Usuń
 4. Ja wyjechałam na Mazury i biało:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę że będzie jakiś wpis z wypadu :) zaraz zerknę :)

   Usuń
 5. Świetne hobby takie wyciszające :) ale pewnie nie łatwe - zaciekawiło mnie to liczycie ptaki a skad np wiesz ze dany ptak nie był przy karmniku kilka razy itp. ???? :)
  Pozdrawiam i czekam na odp :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Odpowiedź Justyno na Twoim blogu :-) Pozdrawiam

   Usuń
 6. Widzę bardzo dużo ptaków lecz niestety nie potrafę zrobić zdjęcia.Mamy książkę i często do niej zagladamy by poznac bliżej danego osobnika.Obserwowanie ptaków to bardzo piękne zajęcie.Ostatnio zauwazyłam że duża gromada wróbelków wlatuje do kurnika i tam posila się wysypanym zbożem a na ognikach pojawiają się dość duże czarne ptaki i zjadaja owoce,Pozdrawiam .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi

  1. Te czarne ptaki to kosy :-) Lubią jagody zajadać pod różną postacią :-) Pozdrawiam

   Usuń
 7. flott bilde og informativt tekst så langt jeg skjønner den med google translate :-)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja niestety nie mogłam policzyć, bo wyjeżdżałam, ale mój M liczył . Po raz pierwszy zobaczył raniuszka w naszej okolicy. Niestety nie zrobił zdjęcia:) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak się pokazuję to może zostaną na dłużej :) Pozdrawiam

   Usuń
 9. Mam wątpliwości co do wiarygodności tego ptakoliczenia. Mam w pobliżu jedno gniazdo krogulców i potrafią się pojawić w karmniku kilka razy w ciągu kilkunastu minut, a może być i dzień, gdy ani raz się nie pojawią.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi

  1. Wszystkich ptaków nie da się policzyć, są to orientacyjne dane :-) Nie ma tyle osób chętnych żeby nawet przeliczyć wszystkie. Warto jednak wspierać tą akcję, dane chociaż orientacyjne ukazują tendencję :-)

   Usuń
 10. Fajny opis.Z tymi wydatkami na sprzęt to zależy od tego co tak naprawdę będzie nam bardziej potrzebne.bo ja 6 lat obserwacji ptaków wiem,że najlepiej kupić lepszą lunetę choć ja mam za 900zł i jest świetna co potwierdzają inni ornitolodzy,co do lornetki to jak masz lunete to nie trzeba drogiej kupować-ja mam za 300zł,jesli chodzi o aparat to jak bym miała teraz kupowac to hybrydę canon 50sx dla dokumentacji idealna a lustrzanka to oprocz szybkości(tez zalezy od obiektywu) to niczym się nie rózni.lustrzanka nadaje się do fotek z czatowni i tyle.pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi

  1. Masz rację Moniko, dzięki za ciekawy komentarz :-) Pozdrawiam

   Usuń
 11. Opiszesz nam co zaobserwowałeś? bardzo mnie ciekawi, bardzo dziękuje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo obszerne pytanie :-) Masz na myśli może co jest na zdjęciu z tego wpisu ? :-) Pozdrawiam, dzięki za odwiedziny

   Usuń
 12. Bird watching is a wonderful pastime which we can all enjoy in our own way. Some people certainly have more money available to spend on equipment than others, but I know of people who are quite content to simply watch the birds in their garden, and they derive a great deal of pleasure from that.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za wizytę i pozostawienie po sobie jej śladu
w postaci komentarza:-)

Każdy może postawić komentarz poprzez opcję Anonimowy/ zostawiając namiary na swoją stronę lub profil :-)

Popularne posty