wtorek, 6 stycznia 2015

Karmnik dla ptaków, wystawienie (86)

     Trochę spóźnione, ponieważ zaskoczył mnie ten epizodyczny atak zimy w Święta. Czekałem z jego wystawienie na nadejście zimy. Zmarznięta ziemia utrudniała postawienie konstrukcji. O tym, czym dokarmiać i jak, a także parę słów o karmniku szczegółowo napisałem w 48 wpisie - Jak i czym dokarmiać ptaki.

    Dziś chciałem podzielić się informacją o tym jak może być zamocowany karmnik i w jaki prosty sposób można zachowywać czystość w karmiku. Wiadomo, że ptaki brudzą, podczas intensywnego karmienia tych nieczystość pojawia się bardzo dużo, trzeba codziennie czyścić karmnik. Do o tej pory, używałem do tego gorącej wody i pewnego środka z chlorem do czyszczenia toalet. 
 
   Pomocna okazywała się też stara patelnia (blacha do pieczenia) którą wstawiałem do karmnika, czyszczenie jej było proste, trudniej było z podłogą. Dlatego poszukiwałem innych rozwiązań :


       Testowałem, wyłożenie folią aluminiową i ogrodniczą (grubszą). Efekty są widoczne gołym okiem. Stara folia ogrodnicza, odpowiednio przycięta sprawdza się idealnie, można też kupić nową, zachowanie porządku i czystość w karmniku będzie prostsze (w tej chwili nie mam ale przymocuje ją pinezkami do tablic. inform. tak na wszelki wypadek, 4szt wystarczą )

      Efekt końcowy poniżej na zdjęciu. Pamiętajcie, żeby dokarmiać ptaki jak są ujemne temperatury. Przy dodatnich nieczystości mieszają się z pożywieniem, rozmnażają bakterie i wiecie jak to się może skończyć...








A co do samego ustawienia karmnika, używamy najlepiej metalowej rurki (żeby nie korciło kotów) . Ja swoją nakładam na  wbity w ziemie drewniany kawałem drewna który jest z 30 cm w ziemi i 50 cm ponad. Podstawa karmnika ma też przymocowane takie drewno które wsuwa się od góry, prosta konstrukcja i bardzo mobilna, polecam




Dziękuję za wizytę i pozdrawiam wszystkich
Damian



 Propozycje do przejrzenia innych stron z bloga :

20 komentarzy:

  1. Ja swoim ptaszyskom zakupiłam świetne kulki w siateczce, nie wiem co w nich jest ale ptaki wcinają uszczęśliwione ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Fajne porady :) Pozdrawiam :D

    OdpowiedzUsuń
  3. Dobre pomysły i ptaszki u Ciebie są pewno bezpieczne i zadowolone :)

    OdpowiedzUsuń
  4. So nice to read about the bird feeder!Yes its very important to keep it clean.Thanx for nice tips and wonderful shoots)

    OdpowiedzUsuń
  5. Dobry pomysł z tymi foliami. Dużo łatwiejsze czyszczenie.
    U mnie karmniki są w różnych miejscach i różnie zamontowane. Koty nie mają dostępu:) Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  6. daar zullen ze wel heel blij mee zijn.

    OdpowiedzUsuń
  7. fajne porady.Mój czyszczony jest codziennie a na noc zabierany do przybudówki.Ja mam na starym statywie karmnik:)

    OdpowiedzUsuń
  8. I co, zbierasz te resztki razem z folią? Cz po prostu z folii łatwiej się czyści? Ja zmiatam wieczorem to co zostaje i sypię trochę ziarna by miały już na rano.
    Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Łatwiej jest się tego pozbyć z folii, Talibro. Można też wykładać nową ale to dużo więcej roboty :-) Pozdrawiam

      Usuń
    2. Wyjmuję folię z karmnika, i wyrzucam co na niej się zebrało, jak trzeba to się przetrze środkiem z chlorem :-)

      Usuń
  9. A ja nie mam gdzie zamontować karmnika.

    OdpowiedzUsuń
  10. Ciekawe informacje i porady ! Moje karmniki są w różnych miejscach, codziennie sprzątam i wymieniam wodę w poidłach !
    Chcę zrobić karmnik z butelki. Wydaje mi się że będzie łatwiej utrzymać czystość bo po prostu wymienię butelkę i po sprawie.
    Pozdrawiam !

    OdpowiedzUsuń
  11. Ciekawy pomysł! :) Wszystkiego dobrego w Nowym Roku!

    OdpowiedzUsuń
  12. Well done, Damian. I am glad that you are taking such good care of our feathered friends. I have tried this kind of tray feeder but I have abandoned the idea. The squirrels just clean it out before the birds have a chance!

    OdpowiedzUsuń
  13. Fajny sposób, ja mam wycieraczki na mokre buty. Wysypuję zawartość do worka na śmieci i posprzątane. Balkon wyłożony folią.
    W tym roku już mi zjadły 40 kg. Oby nie było ciężkiej zimy.

    OdpowiedzUsuń
  14. Czystość w karmniku ważna rzecz. Ja również mam zamocowany karmnik z metalowej rurce. Jak nie miałem kotów to stał na drzewie a teraz rurka obowiązkowa bo czasem czają się takie 4 potwory:)

    OdpowiedzUsuń
  15. Wolę taką budowę karmnika która uniemożliwią ptactwu papranie w jedzeniu - np karmidełka typu silos, lub ziarna zalane słoniną w doniczce i podwieszone na sznurku.

    OdpowiedzUsuń
  16. Pożyteczne rady zawsze się przydadzą. Serdecznie pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wizytę i pozostawienie po sobie jej śladu
w postaci komentarza:-)

Każdy może postawić komentarz poprzez opcję Anonimowy/ zostawiając namiary na swoją stronę lub profil :-)