Otwarte wycieczki Ornitologiczne..., EDP (43)Europejskie Dni Ptaków 2013 już co raz bliżej  bo za trochę ponad 2 tygodnie ( 5-6 X 2013 ).
Pojawiły się już na stronie Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (bezpośredni link do listy  otwiera się w nowym oknie) informacje o pierwszych wycieczkach zgłoszonych przez wolontariuszy i inne osoby które chcą włączyć się w obchody EDP. W niektórych regionach mogę jeszcze nie pojawić się listy wycieczek, najlepiej jest co jakiś czas sprawdzać czy się nie pojawiły bo czasami liczba uczestników jest ograniczona, trzeba się wcześniej zapisać. Pod koniec września informacje o wszystkich wycieczkach na pewno będą już udostępnione.

Włączyć się w te obchody może każdy, cały czas można zgłosić chęć zorganizowania spaceru/wycieczki podczas którego będziemy liczyć ptaki, za pomocą internetowego formularza.

Jeżeli nie wybierzemy się na zorganizowaną wycieczkę możemy indywidualnie (w gronie znajomych)  dokonane obserwacje z EDP wpisać na prostym formularzy internetowym, który pojawi na stronie otop.org.pl. W tamtym roku osoby, które wpisałem swoje obserwacje brały udział w konkursie z nagrodami.

EDP pisałem już w 40 poście o obserwowaniu ptaków i EDP 2013  zachęcam do lektury osoby które nie wiedzą czym są Europejskie Dni Ptaków.

Przykładowa lista z Mazowsza (kliknij aby powiększyć )
 
Gorąco polecam udział w tym wydarzeniu, w tamtym roku prawie 70 tysięcy osób z ponad 30 krajów Europy i Azji zaobserwowało łącznie blisko 6 milionów ptaków.
W Polsce najliczniej obserwowanym gatunkiem była zięba- zliczono ponad 33 tys. osobników. Drugim najliczniejszym gatunkiem była czajka a na ostatnim stopniu podium uplasował się szpak.
W naszym kraju najwięcej wydarzeń organizowanych jest w województwach; mazowieckim i śląskim.
W tym roku ptakiem roku EDP jest nurogęś.


nurogęś

Do przejrzenia :
<<< Spis wszystkich wpisów z tego bloga >>>


Dziękuję za odwiedziny i pozdrawiam.

Komentarze

 1. Jaka piękna ta nurogęś bo to chyba ona jest na zdjęciu? szkoda,że to tylko jedna foteczka bo ptica niebywale oryginalna:) Tak sobie myślę,że wybrałabym się z chęcią na takie dni ptaków;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi

  1. Fotka jedna bo akurat z kilkunastu strzałów ten wyszedł najlepiej, wszystko przez to słońce :))
   Jak najbardziej sprawdź czy nie ma w Twojej okolicy jakieś wycieczki Agnieszko a jeśli to możesz podczas spaceru podać na stronce co widziałaś :))
   Pozdrawiam.

   Usuń
 2. Odpowiedzi

  1. Przydało się jej zdjęcia akurat w tym roku jest ptakiem EDP, zapraszam Cię Radku do udziału w akcji :) Pozdrawiam.

   Usuń
  2. Z braku czasu raczej w tym roku się nie przyłączę, ale w ogóle, kto wie. Szkoda tylko, że ruch ekologiczny jakiś taki rozproszony i nie ma przełożenia większego na rzeczywistość.

   Usuń

  3. To może w następnym razem w styczniu znajdziesz chwilę :) Co do tych organizacji to powinno powstać jakaś jedna a porządna dotycząca ochrony całej przyrody :) Pozdrawiam Radku

   Usuń
 3. Przepiękna nurogęś:)

  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi

  1. Dziękuje karmniku54 :) Piękny ptak, szkoda że było wtedy silne słońce, lepiej by wyszła. Pozdrawiam.

   Usuń
 4. zaciekawił mnie ten wpis, dzięki :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi

  1. Dzięki, zapraszam do udziału w EDP, Hallen :)

   Usuń
 5. Moja córka uczestniczyła w liczeniu na pierwszym roku biologii.
  Bardzo podoba mi się Twój w czerwony motylek.
  Pozdrówki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki, jak będzie pogoda może i Ty się skusisz na spacer, będzie okazja do zrobienia fajnych zdjęć :)

   Pozdrawiam , Chwile...

   Usuń
 6. No proszę każdy ma swoje święto to czemu i nie ptaki - im też się należy:) Fajnie to zorganizowane tylko szkoda,że na jesieni. Choć i jesienne spacery napewno wyjdą ludziom na zdrowie. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi

  1. Z początkiem jesieni rozpoczyna się migracja ptaków na zimowiska, wtedy można ich zobaczyć najwięcej, kolejne podobne akcje są zimą i z początkiem wiosny :)
   W lato takich akcji nie ma, trudno wtedy zobaczyć mniejsze ptaki, o świcie głównie żerują a później chowają się przed słońcem.
   Pozdrawiam :)

   Usuń
 7. Piękny ptak z tej nurogęsi. Niestety na razie nie udało mi się spotkać. Gratuluję :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gatunek bardzo ciekawy niestety nie wszędzie można go spotkać...
   Pozdrawiam Andrew :)

   Usuń
  2. Może jednak kiedyś szczęście dopisze :) Podobno dość liczny nad Pilicą - będę się musiał przyjrzeć :) Inna sprawa, że bardziej wymagające gatunki jakby nieco w odwrocie. Ludności w Polsce niby ubywa, a coraz to nowych terenów potrzebuje. Gdzie tu świadomość ekologiczna?

   Usuń

  3. Wnioskuję że mieszkasz w okolicy Pilicy :) Powodzenia, pozdrawiam Cię Andrew :)

   Usuń
 8. Piękny ptak! Bardzo ciekawy post. Nie będę mogła uczestniczyć w wycieczkach, jeżeli na moim terenie takie będą, ale zachęciłeś mnie do samodzielnego spisywania:) Oby pogoda dopisała!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuje Pawanno. cieszy mnie to że zachęciłem do liczenia, oby więc któregoś z tych dwóch dni dopisała Ci pogoda i oczywiście ptaki, następna taka akcja w skali kraju będzie w styczniu :))
   Pozdrawiam.

   Usuń
 9. Bardzo ciekawa akcja i z pewnością potrzebna. Uczestniczenie w niej z pewnością jest przyjemne. Muszę o tym pomyśleć w styczniu. Nurogęś jest cudna i jeszcze jej nie widziałam w naturalnym środowisku. *** Przykro mi, że nie jesteś już moim obserwatorem :(. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi

  1. Może jednak uda Ci się wybrać na jakiś spacer w następny weekend, sama będziesz mogła podać swoje obserwacje na stronie OTOP :) Ciekawie jest na pewno brać w zorganizowanej wycieczce ale jest ich niestety bardzo mało...

   ps. Sprawdziłem jestem obserwatorem ale nie wiem jak to się stało że anonimowym musiałem przestawić przez pomyłkę nie ty gdzie chciałem :)

   Pozdrawiam

   Usuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za wizytę i pozostawienie po sobie jej śladu
w postaci komentarza:-)

Każdy może postawić komentarz poprzez opcję Anonimowy/ zostawiając namiary na swoją stronę lub profil :-)