Czego nie wolno, zakazy i odstępstwa - ochrona zwierząt ( 42 )


   Każdy z nas na pewno zdaje sobie sprawę, nie należy niszczyć środowiska naturalnego (zwierzęcego jak i roślinnego ). Z wymieniem wszystkich zakazów które nas obowiązują może być już trudno. Jest jednak taki akt prawny z którego możemy dowiedzieć się jak szczegółowo uregulowana jest ochrona gatunkowa zwierząt, mianowicie jest nim rozporządzenie w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt wydane do ustawy o ochronie przyrody (link otwiera się w nowym oknie)
Tak wyszło, że dziś będzie więcej do czytania niż do oglądania. Nie chciałbym tutaj rozpisywać się o wszystkich zapisach tego rozporządzenia, ale tylko o wybranych.

Jeden z zapisów mówi o zakazie "fotografowania, filmowanie i obserwacji, mogących powodować płoszenie lub niepokojenie zwierząt przy których nazwach w załączniku nr 1 do rozporządzenia zamieszczono znak (1).  Trudno dyskutować z tym zapisem, zakazem tym literalnie jest wymieniona tylko pewna grupa gatunków z ptaków m.in. bocian czarny, błotniak łąkowy i błotniak stawowy (większość gatunków szponiastych, ptaki te są płochliwe). Fotografującym te zwierzęta pozostaje subiektywna ocena do jakiego momentu ich działania mogą niepokoić zwierzęta.  Na pewno w każdej sytuacji należy wyczuć jaki zachować dystans. Wracając do bociana czarnego w strefie 500 m od jego gniazda przebywanie jest zabronione dla osób postronnych od 15.03-31.08 podobe strefy ochronne przy gniazdach ptaków szponiastych


Czasami zdarzało mi się  przeczytać na różnych forach internetowych, że zbieranie piór ptaków jest zabronione, otóż nie jest to jedno z odstępstw. 
Kolejnym zakazem jest zakaz niszczenia gniazd zwierząt jednakże można usuwać od dnia 16 października do końca lutego gniazda z budek dla ptaków i ssaków. Nie tylko można a nawet należy usuwać stare gniazda z budek lęgowych, w nich lęgną się pasożyty. Ptaki potrafią nanieść dużą ilość ściółki usunięcie jej po sezonie lęgowym, sprawi że będę miało dużo miejsca w budce i prawo zgromadzenia odpowiadającej im wyściółki w nowym sezonie.
Jeśli już piszę o gniazdach ptaków warto w tym miejscu wspomnieć że wiele ptaków zajmuje swoje stare gniazda np. bocian ale już młode ptaki wijące gniazda nie zajmują ponownie starych gniazd. Ptaki te budują swoje gniazda w najbardziej dogodnych miejscach jeśli więc zauważmy stare i je usuniemy, miejsce to zostanie przez nie wykorzystane do budowy nowego gniazda.
Szczygły o których pisałem niedawno nie zajmują nigdy starego gniazda, jeżeli chcemy zachęcić je do założenia gniazda w okolicy naszego ogrodu można rozkładać na gałęziach trochę ligniny, wykorzystają ją do budowy gniazda nie tylko one :) 

Kolejnym zakazem jest zakaz przemieszczania zwierząt chronionych (chwytania również) z miejsc regularnego przebywania na inne miejsce. Każde przemieszczenie zdrowego osobnika wymaga zgody regionalnej dyrekcji ochrony środowiska.
Co w sytuacji kiedy zauważymy chore zwierze, rannego ptaka (np bociana białego). W takie sytuacji  Na podstawie 
§ 8 pkt 4 rozporządzenia o którym pisałem na początku jeżeli chwytamy zwierzęta ranne i osłabione w celu udzielenia im pomocy weterynaryjnej lub przemieszczenia do ośrodka rehabilitacji zwierząt nie musimy uzyskiwać zezwolenia na schwytanie i przewiezienia go od organów ochrony przyrody.
Z tego rozwiązania możemy skorzystać tylko w przypadku braku rozwiązań alternatywnych czyli nieciepiących zwłoki.
W pozostałych przypadku kiedy zauważymy coś niepokojącego powiadommy lokalne władze i służby.  To właśnie do jednego z obowiązków gmin należą "sprawy ładu przestrzennego, gospodarki nieruchomościami, ochrony środowiska i przyrody" a ustawa o ochronie przyrody stanowi, że organy administracji publicznej są obowiązane do zapewnienia warunków prawnych, organizacyjnych i finansowych dla ochrony przyrody.
Czasem nasze interwencje mogą zakończyć się niepowodzeniem ale nie możemy przechodzić obojętnie wokół cierpienia zwierząt. 


Do przejrzenia :
<<< Spis wszystkich wpisów z tego bloga >>>


Pozdrawiam i dziękuję za odwiedziny. 

 

Komentarze

 1. o mammoo ileż tych zakazów!:) Zajmujesz się lekturą takich ustaw?:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zakazów jest więcej Agnieszko, począwszy od najważniejszego zakazu zabijania...
   Czasem zdarza mi się zerknąć o tam nas obowiązuję :)) z ciekawości , "nieznajomość prawa szkodzi"

   Pozdrawiam.

   Usuń
 2. Część ludzi nie wie jak się zachowywać w stosunku do zwierząt więc takie posty są bardzo przydatne:)

  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi

  1. Mam taką właśnie nadzieję że ten tekst będzie przydatny.

   Dziękuję i pozdrawiam karmniku54 :)

   Usuń
 3. Sam u mnie czytałeś jak lokalne służby sprawnie rozwiązują sprawy ochrony przyrody. Strefy ochronne to z kolei inny temat. Dają zakaz działalności (ważne zwłaszcza w lasach) na pewnym obszarze, bo o ile nie ma kogoś naprawdę natrętnego to pojedynczy przechodzący co kilka dni/tygodni człowiek raczej nie zaszkodzi (oczywiście zależy od gatunku, warto być na bieżąco z opracowaniami naukowymi). Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi

  1. Pamiętam Fallar tego boćka, ten widok pozostanie na długo w mojej pamięci... Trzeba mieć nadzieje, że nie wszystkie służby działają tak jak w tamtym przypadku.
   O tych strefach ochrony to dowiedziałem się dopiero w tym roku nie miałem pojęcia że taki coś istnieje zwłaszcza wokół gniazd ptaków szponiastych ale i bociana czy też i ile dobrze pamiętam pójdźki.
   Powstają one chyba poprzez ogłoszenia wojewody w formie zarządzenia. Na pewno w lasach są jakieś informacje o tym że się do niej zbliżamy.

   Pozdrawiam :)

   Usuń
 4. Post bardzo ciekawy ,co do fotografowania czy filmowania to by troszke polemizował .Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi

  1. Chodzi o to by fotografowanie nie płoszyło zwierząt, taka jest moja interpretacja tych zapisów :). Pozdrawiam.

   Usuń
 5. Z tą ligniną nie wiedziałem. Ciekawe i może się przyda i innym ptakom. Ja wyrzucałem na trawnik "filc" ze zgrzebła z wyczesanej sierści moich psiaków (rocika i boksera). Widziałem, że szybko się różnym ptaszkom przydawały :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi

  1. Co jest pod ręką im się przyda, zawsze to mniej czasu zużyją na budowanie gniazda zbierając pojedyncze źdźbła traw :))

   Usuń
 6. Mam wrażenie, że polskie prawo bardzo często rozmija się ze zdrowym rozsądkiem, jest sprzeczne wewnętrznie, a zamierzeń ustawodawcy nie potrafi chyba odgadnąć sam Bóg. Nie będę jednak drążył, by nie gmatwać. Przestrzegam jednak przed pochopnymi wnioskami i pewnością siebie. Diabeł zawsze tkwi w szczegółach. Czasami wydaje się, że jakiś przepis daje nam jakieś prawo, lub je odbiera, ale potem okazuje się, że w danym przypadku jest akurat inaczej niż myśleliśmy, gdyż ma zastosowanie inny przepis. W dodatku przepis przepisem, a praktyka sądowa swoją drogą. Niejednokrotnie przy tym samym stanie faktycznym i prawnym, nawet w tym samym sądzie, zapadają różne orzeczenia. To jest po prostu Polska.

  Ja osobiści proponuję kierować się zdrowym rozsądkiem i nie dać się złapać, jeśli akurat nie jest to zgodne z jakimś kuriozalnym przepisem. To taka moja wersja postawy Świadków Jehowy, którzy polecają oddzielać prawa boskie od ludzkich ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadza się Andrew, zdrowo rządkowe myślenie przede wszystkim nie zaszkodzi jednak też zasięgnąć języka :) A już tak odchodząc od tematu to wg mnie ostatecznie najlepiej szukać sprawiedliwości w NSA i SN czyli odwoływać się.
   Pozdrawiam

   Usuń
  2. NSA też zbyt często przypomina najpopularniejsze zobrazowanie Temidy. Chodzi o zawiązane oczy ;) Może kiedyś napiszę o którymś z ciekawszym kawałków :)

   Usuń
 7. コメント有難うございます。
  View Japan,

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi

  1. また, コメント有難うございます。

   :)))

   Usuń
 8. Dziękuję za przypomnienie o tym jak należy zachowywać się wobec zwierząt...Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń

 9. Tobie Moniko to przecież przypominać nie trzeba :) To bardziej info dla mniej zorientowanych :) Pozdrawiam serdecznie :))

  OdpowiedzUsuń
 10. Zakazy, nakazy...U nas w Polsce często wszystko jest sprzeczne z życiem. Ale przecież to urzędnicy je wymyślają:) Co do bociana czarnego to się z nimi zgadzam:)) Tak chciałam, aby koło nas miał gniazdo, wtedy nie budowaliby drogi szybkiego ruchu:)) Niestety:(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi

  1. I te przepisy Pawanno są też ze sobą sprzeczne czasem, trudno się połapać.
   A z tą drogą to blisko masz ją od domu?

   Usuń
 11. Wszystkim należy o tym przypominać Damianie...Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi

  1. Każdemu się może zapomnieć, masz rację :) Pozdrawiam

   Usuń
 12. "Czasami zdarzało mi się przeczytać na różnych forach internetowych, że zbieranie piór ptaków jest zabronione, otóż nie jest to jedno z odstępstw."
  Trochę niejasne jak dla mnie to zdanie :) Nie jest to jedno z odstępstw... odstępstw od czego? I czy wynika z tego, że zbierać wolno, czy nie wolno? ;)

  Różne informacje na forach internetowych mogą wynikać ze zmian prawa w tym temacie. Dawniej na kolekcje piór trzeba było mieć specjalne zezwolenie. Teraz wydaje mi się, że to się zmieniło, ale... nie czytałam ostatnio ustawy, więc możesz mnie poprawić, jeśli się mylę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z tego rozporządzenia " § 7 pkt 4 Zabrania się, [...] zbierania, przetrzymywania i posiadania okazów gatunków" a paragrafów dalej Zakazy, o których mowa [...]m.in. w § 7, w stosunku do gatunków dziko występujących zwierząt objętych ochroną gatunkową, w przypadku braku rozwiązań alternatywnych i jeżeli nie jest to szkodliwe dla zachowania we właściwym stanie ochrony populacji tych gatunków i ich siedlisk;
   nie dotyczą (chodzi o zakazy), w tym miejscu konkretnie jeden ):
   zbierania i przechowywania piór ptaków.

   Czyli że można zbierać :)

   Napisałem o tym że zdarzało mi przeczytać że nie można zbierać Justyno a teraz już można konkretnie od jesieni 2011 roku. Z całej listy zakazów to odstępstwo dot. zbierania piór pasuje mi tylko do zakazu posiadania okazów gatunków.

   Miałem tego nie wypisywać ale wkleję ten cały artykuł :)

   § 7. W stosunku do zwierząt należących do gatunków dziko występujących, o których mowa w § 2—4 i 6, wprowadza się następujące zakazy:
   1) umyślnego zabijania;
   2) umyślnego okaleczania i chwytania;
   3) transportu, pozyskiwania, przetrzymywania, a także
   posiadania żywych zwierząt;
   4) zbierania, przetrzymywania i posiadania okazów
   gatunków;
   5) umyślnego niszczenia ich jaj, postaci młodocianych
   i form rozwojowych;
   6) niszczenia ich siedlisk i ostoi;
   7) niszczenia ich gniazd;
   8) niszczenia ich mrowisk, nor, legowisk, żeremi,
   tam, tarlisk, zimowisk i innych schronień;
   9) wybierania, posiadania i przechowywania ich jaj;
   10) wyrabiania, posiadania i przechowywania wydmuszek;
   11) preparowania okazów gatunków;
   12) zbywania, oferowania do sprzedaży, wymiany i darowizny okazów gatunków;
   13) wwożenia z zagranicy i wywożenia poza granicę państwa okazów gatunków;
   14) umyślnego płoszenia i niepokojenia;
   15) fotografowania, filmowania i obserwacji, mogących powodować płoszenie lub niepokojenie zwierząt,przy których nazwach w załączniku nr 1 do rozporządzenia zamieszczono znak (1);
   16) przemieszczania z miejsc regularnego przebywania na inne miejsca;
   17) przemieszczania urodzonych i hodowanych w niewoli do stanowisk naturalnych.

   Usuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za wizytę i pozostawienie po sobie jej śladu
w postaci komentarza:-)

Każdy może postawić komentarz poprzez opcję Anonimowy/ zostawiając namiary na swoją stronę lub profil :-)

Popularne posty