Budka lęgowa dla ptaków - kiedy wywiesić? (82)Przed wszystkich chciałem wszystkich zachęcić do jej wywieszenia. Miałem o tym napisać miesiąc temu ale przecież  każda pora na wywieszenie budki jest dobra (wcześniej lub później z reguły są zasiedlane, ). Najlepiej byłoby wcześniej samemu ją zmontować ale nie wszyscy dysponujemy odpowiednimi narzędziami i materiałami do jej budowy i wtedy jesteśmy zmuszeni kupić takową budkę.
Jeśli już zdecydujemy się na zakup chciałbym napisać na jakie rzeczy powinniśmy zwracać uwagę:
 1. Budka powinna mieć możliwość prostego jej otwarcia z przodu (raz w roku powinniśmy ją czyścić w okresie od połowy października do połowy lutego by nie była zbyt płytka na kolejny lęg) 
 2. Wybierajmy budkę którą widać że została skręcona drewno-krętami, to daje pewność że budka będzie dłużej służyć ptakom, takie mocowanie jest trwalsze i nie pozwala na dostawanie się wody do wnętrza desek.
 3. Starajmy się wybrać budkę która jest zaimpregnowana albo sami ją zabezpieczmy przed zawieszeniem.
 4. Nie kupujmy budek z wystającym patykiem i nie montujmy takiego sami, ułatwia on drapieżnikom dostanie się do budki.
 5. I na koniec kilka drobnych uwag, czytajmy w opisach czy wewnętrzne deski w budce nie są wyheblowane bo łatwiej wtedy się poruszać ptakom po jej ściankach, dobrze jest również zabezpieczyć daszek jakąś papą itp. żeby jeszcze bardziej go zabezpieczyć.
  A i jeszcze jak będziecie wieszać budkę przykręćcie do niej listewkę którą dopiero przybijecie do drzewa. Taką listewką już musicie niestety dysponować nie są  w zestawie razem z budką.


Najważniejsza jest dla ptaków szerokość otworu wlotowego, w zależności jaki wybierzemy rozmiar możemy się spodziewać określonych gatunków :
 • Budka lęgowa typ A (otwór 33 mm) - mogą w niej zamieszkać wszystkie sikory, muchołówka żałobna i białoszyja, mazurek i wróbel
 • Budka lęgowa typ A1 (otwór 27 mm) - mniejszy otwór od A, idealna dla wszystkich sikor prócz tej największej z nich czyli bogatki, najchętniej zajmowana przez modraszki
 • Budka lęgowa typ B (otwór 55mm) - szpak, pleszka, bogatka, modraszka, sosnówka, kowalik; rzadziej: dudek, dzięcioł pstry duży i średni, krętogłów, muchołówka żałobna, mazurek, wróbel i inne
Budkę typu B może najpierw zająć wróbel później wygonić go szpak, jeśli nie chcemy by mieszkańcami budki był szpak lub mazurek, zakryjmy otwór wlotowy i otwórzmy go w drugiej połowie marca a jeśli naszą budkę ma zająć pleszka otwórzmy otwór wlotowy w pierwszych dniach kwietnia :-) Wielkość otworu ma znaczenie.

Pozostaje nam jeszcze umiejscowienie budki a więc, na uboczu, w miejscu zacienionym, na optymalnej wysokości o 4m, z otworem na wschód i najlepiej jak budka jest jeszcze pochylona lekko do przodu :-)
Tak naprawdę każdy gatunek ma swoje upodobania i jak przy modraszce dobrze jest zawiesić budkę w nie zagałęzionym miejscu a pleszka wybierze dobrze ukrytą budką za gałęziami z kolei szpak zagnieździ się wszędzie :-)

To tyle teorii na dziś, jeśli macie swoje spostrzeżenie, podzielcie się nimi.
Pozdrawiam Damian.

Propozycje do przejrzenia innych stron z bloga :

<<< Lista tytułów wszystkich wpisów z bloga >>>

<<<< Zaobserwowane ptaki >>>>
Komentarze

 1. O budkach nigdy dość u siebie też o nich pisałem ale trochę wcześniej:) Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawe informacje ! Ważne jest aby każdy miał dom !
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Najlepiej, jeżeli otwór wlotowy jest zabezpieczony blachą, bo inaczej dzięcioły prędzej lub później rozkują otwór i budka nie będzie już bezpieczna (akurat zrobiłem fajne zdjęcia i film z rozkuwania jednej z moich budek). Używając dosyć grubych desek, oceniam żywotność budki bez blachy na dwa, góra trzy sezony.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za przypomnienie :-) Temat rzeka nie da się wszystkiego przekazać od razu :-)
   W sprzedaży o takie budki z blachą nie jest łatwo.

   Usuń
 4. Ja mam 5 budek na podwórku i 3 wywiesiłam w lesie gdzie miałam czatownie.Jedną dzięcioł trochę postukał ale myslę,że przydała się w tym roku ptakom:)pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja już mam dwie klasyczne, dwie półotwarte, i kilka gniazd pod okapami :) Zastanawiam się czy i kiedy je opróżniać? W naturze w sumie nikt dziupli nie czyści...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi

  1. Wiesz Radku, można to robić od 15 października do 15 lutego. Jak jest budka bardzo zapchana to lęg jest praktycznie przy otworze wlotowym, ptaki uznają że jest za płytka i się tam nie będą chciały zagnieździć.
   Jak wyczyścisz Radku to wsyp z 2 cm trocin na dno :-)

   Usuń
  2. O - z tymi trocinami to dobra myśl. Dzięki :)

   Usuń
 6. Super blog bardzo ciekawy:) Miło tu u Ciebie :) Może obserwacja za obserwację?
  http://toloveyourselff.blogspot.com/ ZAPRASZAMY:)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za wizytę i pozostawienie po sobie jej śladu
w postaci komentarza:-)

Każdy może postawić komentarz poprzez opcję Anonimowy/ zostawiając namiary na swoją stronę lub profil :-)

Popularne posty