Bobra ślady działalności, obecności (103)

 

Podczas wędrówek napotykam często na ślady działalności bobrów, czasami zdarza się że muszę nadkładać trochę drogi, żeby znaleźć odpowiednie miejsce do przekroczenia małego strumyka, który staję się głęboki i szeroki na skutek wybudowanych bobrzych tam. Podczas jednego z ostatnich grudniowych spacerów, bobrze dzieło było jedyną atrakcją. Poza tym natknąłem się na fajny sposób zabezpieczenia drzew przed ich ścięciem, który widać poniżej. Nie wiem czy foliowe worki którym owinięte zostały drzewa zdają swój egzamin bo nie często bywam w tej okolicy :-).
Najlepiej chronią drzewa metalowe siatki albo pomalowanie drzewa farbą i obsypanie piachem ale to już tak na marginesie dopisałem.

Jak już wpis o bobrach to przydałoby się napisać o nich trochę informacji. Po pierwsze, że są to największe europejskie gryzonie. Odżywiają się wyłącznie pokarmem roślinny, najbardziej lubią zajadać korę i łyko wierzb, brzóz, osik i olch. Mieszkają w norach lub wybudowanych z gałęzi domkach z podwodnym wejściem - tzw. żeremia. Są doskonałymi pływakami ale na lądzie poruszają się ociężale i powoli. Budują tamy by było więcej zalanego przez wodę terenu po którym mogłyby się szybko, bezpiecznie poruszać i łatwo transportować drzewo.
Zwierzęta te żerują głównie o zmierzchu. Bóbr jest ponoć płochliwym zwierzęciem. Do budowy tam wykorzystuje nie tylko gałęzie i gałązki drzew ale również ziemię i kamienie czasem nawet sporych rozmiarów. Jako ciekawostkę napiszę, że ruja bobrów przypada na I-III a  mioty liczą do 5 młodych osobników. W naszym kraju jest to obecnie gatunek w ekspansji a był już niemalże doszczętnie wytępiony w ubiegłym stuleciu.
To inteligentne stworzenia, poprzez swoje działania, które wymusza potrzeba, instynkt,  mają wpływ na otaczające je środowisko,  ale też dostosowują otaczającą je przestrzeń  do swoich potrzeb. 

W okolicy żeremi, widać dużo ściętych drzew, głównie olszyna leża też dwa graby, bobry od razu przystąpiły do zajadania kory. Ich mieszkanko widać w prawym górnym rogu poniższego  zdjęcia. W okolicy nie ma dużych cieków wodnych,  ten mały leśny strumyk, którego poziom jest niski widać im wystarcza, pożywienia mają pod dostatkiem.

 Dziękuję za wizytę
Pozdrawiam Damian
Propozycje do przejrzenia innych stron z bloga :

Komentarze

 1. U nas też ponagryzały i to dużo tych drzew. Na rzece, na odcinku kilometra mają 8 tam, z czego jedną taką ogromną - wygląda jak małe królestwo. W takim miejscu, gdzie rzeka jest trochę szersza, zrobiły taką tamę, że powstała mała wysepka, a na niej - patyki, resztki pokarmu - po prostu gród! Pozdrawiam i zachęcam do udziału w plebiscycie na Podróż Roku na moim blogu! :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Lubię bobry, wiem że muszą jeść i budować tamy, ale drzew jest trochę żal. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. å da var familie bever dyktig :-) takk for visning !

  OdpowiedzUsuń
 4. No tak żal drzew ale coś jeść muszą,do tego zmieniają krajobraz i myślę,że na lepsze choć nie wszystkim to się podoba,ale człowiek zaczął wszystko osuszać i tak naprawde zmieniać środowisko a bobry to po częsci naprawiają:)fajny wpis.pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. Ale fajne masz tereny do zwiedzania :) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. U mnie bóbr od wiosny zamieszkał w stawie. Przegryzł siatkę i zrobił dziurę aby się dostać na naszą posesję. Zlikwidował 6 drzew. Najbardziej mi szkoda tych na wyspie, nie gardził nawet jesionami i krzakami derenia białego.Ale...Chyba się go pozbyliśmy przed świętami, zagrodziliśmy ostatnią dziurę i na razie cisza... To okropne szkodniki. Mój las jest zdziesiątkowany, część drzew zabezpieczyliśmy siatką(droga zabawa), a część pomalowałam piołunem. Nie przypuszczałam, że przejdzie przez siatkę i tu zacznie niszczyć.
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 7. Wow!!!!!For en bever som har vært der!!!!!

  Skikkelig bra!

  OdpowiedzUsuń
 8. Super spotkanie i bardzo widoczne ślady działalności bobrów :)

  OdpowiedzUsuń
 9. spore sobie drzewa do wycinki upatrzyły. W ochronę przez foliowe worki nie wierze, no chyba że chronią one nie samo drzewo, ale np coś czym pomalowano pnie?

  OdpowiedzUsuń
 10. A ja lubię bobry. I podziwiam ich inżynierskie zdolności!

  Pomyślnego Nowego Roku, Damian! :-)

  OdpowiedzUsuń
 11. Na pogrżżonej suszą Warmii bobrza robota to zbawienie, tylko w okolicy ich żeremi zachowała sie woda, a drzew az tak dużo nie niszczą. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 12. Pięknie przegryzione i oskórkowane.
  Ale czy folia da radę wygrać z dentystycznym imperatywem ;)? Jeszcze się tym zadławią biedaki.

  OdpowiedzUsuń
 13. Też ostatnio miałam możliwość spotkania się ze śladami bobrów. U nas na Mazurach jest ich bardzo dużo.

  Pozdrawiam,
  Zapraszam do mnie
  http://sladprzyrody.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 14. Stale obserwuję bobrowe ścinanie drzew.Zagadką dla mnie było poszukać ich domek,czulam że może po drugiej stronie jeziora na takim zadrzewionym półwyspie.Teraz kiedy mróz na dworze i jezioro skute zostało lodem ,odważyłam się po lodzie szukać szczęścia po przeciwnej stronie.Moja wycieczka zakończyła się pomyślnie,ten ich domek tak jak Twój precyzyjnie wykonany,nic szczególnego.

  OdpowiedzUsuń
 15. That exact same scene can be seen right here. The beavers have been very active this year.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za wizytę i pozostawienie po sobie jej śladu
w postaci komentarza:-)

Każdy może postawić komentarz poprzez opcję Anonimowy/ zostawiając namiary na swoją stronę lub profil :-)