21 grudnia 2014

Początek zimy 2014 - spacer w lesie (85)
   Z rana wietrznie, pochmurno z przelotnymi opadami deszczu i  3 st. C,   dopiero koło południa się na trochę rozpogodziło co widać na zdjęciu powyżej, byłem w tedy już w drodze powrotnej do domu. Na krótki spacer wybrałem się przed południem jak wiatr się uspokoił,  chodziło się przyjemnie, nie odczuwało się podmuchów wiatru.
  W lesie cisza i spokój, którą co jakiś czas przerywały odgłosy sójki, dzięciołów, przelatujących wron i myszołowa. W młodnikach które były moim głównym celem, chciałem uchwycić, najmniejszego z ptaków - zniczka, niestety nie udało się go sfocić, były za bardzo szybkie a ja za mało cierpliwy,   trudno, innym razem musi się udać.
 W tychże zagajnikach, zniczki dziś żerowały w towarzystwie sikor i kowalików, którym jednak udało się zrobić parę zdjęć, co nie było takie proste...


Kowalik 
 Fartowne było przyłapanie kowalika na czyszczeniu piórek i  w tym czasie można było spróbować zrobić kilka zdjęć, z sikorkami już tak łatwo nie było, nie usiedziały w miejscu dłużej jak z 2 s.

  
Sikorka


I jeszcze dzięcioł którego zawsze udaje się wypatrzeć

   Dzisiejszy wpis udało mi się opublikować przed samym zachodem słońca, pamiętacie, że dziś mamy najkrótszy dzień w roku? Trwał 7 godzin i 42 minuty. teraz już z każdym dniem będzie lepiej.  W nocy przesilenie zimowe a w poniedziałek (22 grudnia ) pierwszy dzień kalendarzowej zimy. Pogoda nie wskazuje że mamy zimę, na tą klimatyczną najwyraźniej będziemy musieli jeszcze trochę poczekać...
Pozdrawiam serdecznie
Damian


Propozycje do przejrzenia innych stron z bloga :

<<< Lista tytułów wszystkich wpisów z bloga >>>

<<<< Zaobserwowane ptaki >>>>

16 grudnia 2014

W grudniu nad Wisłą (84)

   


     Nad Wisłą zawsze coś się dzieje, warto się wybrać na spacer wzdłuż jej brzegów do czego gorąco zachęcam. Można spotkać nad nią wiele ciekawych gatunków trzeba tylko uzbroić się w cierpliwość i lornetkę która pozwoli nam obserwować ptaki oddalone od nas ptaki.
Dzisiejsze moje zdjęcia są stricte dokumentacyjne, nie mogłem zrobić dobrych zbliżeń z powodu znacznych odległości, poza tym pogoda nie dopisywała, było pochmurno.

Dominowały mewy, spośród nich wyróżniała się ta z czarnymi skrzydłami, było parę  kormoranów, trochę  czapli siwych, wypatrywałem bielika ale akurat się nie trafił. W oddali nurkowały gągoły, na powierzchni pływały nurogęsi z krzyżówkami.
A zupełną niespodzianką okazały się szpaki które postanowiły przyłączyć się do kwiczołów i wygląda na to że chcą przezimować u nas :-) 

 

Dziękuję za odwiedziny
i pozdrawiam Damian. 


Propozycje do przejrzenia innych stron z bloga :

<<< Lista tytułów wszystkich wpisów z bloga >>>

<<<< Zaobserwowane ptaki >>>>
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...