30 stycznia 2016

Zimowe liczenie ptaków 2016 (106)


Jak co roku właśnie teraz, w ostatni weekend stycznia trwa Zimowe Ptakoliczenie. Zachęcam do udziału, wystarczy zapisać liczbę zaobserwowanych  ptaków podczas spaceru. W sobotę pogoda dopisała w niedzielę mają być przelotne opady deszczu ale nie wykluczone są też i rozpogodzenia :-) 

Akcja o zasięgu europejskim, w naszym kraju patronuje jej OTOP, polecam odwiedzenie stronki tej organizacji, to na niej ma ukazać się elektroniczny formularz na którym w prosty sposób podamy nasze obserwacje <<< www.otop.org.pl >>>
W tym roku udało się zorganizować ponad 200 spacerów ornitologiczny podczas których obserwujemy ptaki wraz z przewodnikiem. 

Karta obserwacji ptaków dostępna jest pod tym adresem https://activeforms.com/otop_polska/ . Formularz jest aktywny do 9 lutego, mamy więc czas na podanie naszym obserwacji.
 
Zimowe ptakoliczenie nie pozwoli na poznanie dokładnej liczby ptaków, ale pozwoli śledzić pewne trendy związane z liczebnością czy miejscami występowania gatunków. 

Poniżej lista obrazujące najliczniej zaobserwowane gatunki w 2015 roku  :
 1. krzyżówka
 2. gawron
 3. wróbel
 4. bogatka
 5. kawka
 6. gołąb miejski 
 7. mazurek
 8. śmieszka
 9. dzwoniec
 10. kwiczoł
 11. modraszka
 12. sroka
 13. czyż
 14. sierpówka
 15. kos
 16. mewa siwa
 17. trznadel
 18. wrona siwa
 19. jemiołuszka
 20. sójka

24 stycznia 2016

Zima nad morzem, wypad do Gdańska, 2016r. (105)


    W zimę jeszcze nie byłem nad morzem, było trochę pochmurno, niestety, temperatura w okolicach zera, na plaży było czuć trochę wiatr ale ogólnie przyjemnie ponieważ ciepło się ubrałem :-) Interesująco wygląda morze jak dłużej utrzymują się  niskie temperatury ale nie wiem czy wtedy wybrałbym się na  wędrówkę brzegiem plaży... wolę jak jest cieplej.
Chętnie bym częściej odwiedzał nasz Bałtyk ale ta odległość z centralnej Polski jest znaczna, myślę jednak że w lutym jeszcze tutaj powrócę. 


 (każdorazowo kliknij na zdjęcie aby powiększyć,  można też otworzyć w nowym oknie wybrane zdjęcia)

Na zdjęciu powyżej widok na Sopot, śniegu nie było za wiele. Spacerowiczów trochę się kręciło, niektórzy biegali inni chodzili z kijkami. Muszelek można było sporo nazbierać, było ich bardzo dużo a zainteresowanie nimi  niewielkie. Przy samym brzegu piasek nie zamarznięty, tam gdzie był śnieg zmarznięty grunt. 

 
Gdańskie molo, nie jest tak okazałe jak to Sopockie ale jest, poniżej ujęcie z lewej strony.


  
Na zatoce ruch statków spory, w porównaniu do tego co było latem.
Powyżej w centralnym punkcie Gdynia, po lewo Sopot. Ptasie kadry w przygotowaniu, będą w następnym wpisie.

Dziękuję za odwiedziny,
pozdrawiam i zapraszam ponownie :-)
Damian

17 stycznia 2016

Polowanie podczas spaceru w lesie (104)

 
Taka sytuacja, jeszcze mi się nigdy nie przytrafiła, żeby myśliwi polowali kiedy ja byłem w lesie. Ze względów bezpieczeństwa wycofałem się i przerwałem spacer...   Na wędrówkę wybrałem mały las, który często odwiedzam, 3 km od niego jest duży państwowy las z którego strony usłyszałem wystrzał, pomyślałem polowanie (albo kłusownicy) ale kontynuowałem spacer, w między czasie zauważyłem ludzkie ślady w kierunku tego państwowego kompleksu, pomyślałem nagonka, później padły może jeszcze maksymalnie dwa strzały. Po jakiejś godzinie przeleciał obok mnie dzik i zaczęły biec sarny przez las, jak zwariowane, biegły w różnych kierunkach. Myśliwi przenieśli się wtedy z polowaniem do granicy tego małego lasu od której wszedłem do niego. Tamta granica, jest jednocześnie granicą ich okręgu łowieckiego.
Jeśli chcecie wiedzieć jak są tworzone takie okręgi, musicie znaleźć uchwałę swojego sejmiku o granicach obwodów łowieckich;  wpiszcie w przeglądarkę : uchwała sejmiku mazowieckiego o  granicach obwodów łowieckich 2015 , każdy oczywiście swoje województwo, plik powinien być obszerny bo zawiera mapę z podziałem okręgów i opis granic.

Wracając do polowania to Naganiacze musieli wyganiać zwierzynę  z tego lasu wcześniej w stronę tego dużego państwowego kompleksu a później naganiali z powrotem do tego. Jak ta zwierzyna widziała mnie po drodze to już całkiem wariowała i uciekała nie w tym kierunku co chcieli (wycofywałem się wtedy do auta) Nie zrobiłem wiele zdjęć, wcześniej ptaków jakoś nie było widać a później już schowałem aparat. Sarny ze zdjęcia na górze zrobiłem z samochodu jak wracałem do domu.

Na drodze przy zaparkowanym aucie zauważyłem ciąg śladów krwi, musieli postrzelić jakąś sarnę, w języku myśliwych to postrzałek. Być może podążyli za tym postrzałkiem.


I chociaż przepisy stanowią, że dzierżawca lub zarządca obwodu łowieckiego, kierując się troską o bezpieczeństwo osób i mienia, uprzednio zawiadamia właściwych miejscowo nadleśniczych oraz wójtów (burmistrzów, prezydentów miast) o terminach organizowanych przez siebie polowań zbiorowych to nie pomyślano by prawnie usankcjonować obowiązek oznakowywania terenów polowań poprzez ustawianie tablic informujących w lesie, że będzie polowanie, nawet dzień przed jego rozpoczęciem...  Dałoby to możliwość poinformowania każdego kto chciałby udać się do lasu w tym terminie o grożącym niebezpieczeństwie. Działań zwiększających bezpieczeństwo  nigdy nie jest za dużo.

Czasami zdarzają się wypadki, do tej pory nie widziałem, ze
kula sztucerowa ma zasięg nawet do 5 km, a Brenneke do 1.50 km. Największe zagrożenie występuje podczas strzelania na otwartej przestrzeni, gdy w głębi nie ma lasu, który stanowiłby naturalny kulochwyt  

Polowania to ciekawy temat i myślę, że o jego zasadach powstanie wkrótce obszerniejszy wpis. 

Ddziękuję za uwagę i pozdrawiam.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...