29 marca 2015

Mało znane ptaki, pełzacz leśny (92)    Nazwa mało popularna, gatunek  ptaków niezbyt liczny ponadto  nie jest łatwo wypatrzeć go na drzewie (DC- 14cm) przez to swoje maskujące  upierzenie. Choć jest mało płochliwy  za to trochę  ruchliwy, momentami szybko wspina się w górę pnia w poszukiwaniu pożywienia. Żerując na drzewie zawsze penetruje zagłębienia w korze od dołu po jego wierzchołek. Żywi się owadami i ich larwami oraz pajęczakami. W skład jego diety wchodzą też małe nasionka.  Posiada kuzyna bardzo podobnego do siebie, pełzacza ogrodowego, dosłownie drobne szczegóły pozwalają jedynie ich odróżnić, trzeba jednak już mieć w tym doświadczenie.
    Spotkałem go w olchowym lesie, chociaż teren był zakrzewiony, udało mi się zrobić parę zdjęć na których widać go w miarę wyraźnie. Póki nie ma jeszcze rozwiniętych liście warto wybrać się do lasu, łatwo jest wtedy obserwować ptaki.

 Na zdjęciu poniżej widać dobrze jego pazurki bo kompozycja to nie jest najładniejsza ale nie jest w tej chwili najważniejsza.Ps. Wracam po krótkiej przerwie w blogowaniu ;-)
Pozdrawiam serdecznie
Damian
Propozycje do przejrzenia innych stron z bloga :
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...