15 lutego 2015

Przyrodniczy spacer, tropem Mysikrólika (91)

     Zeszłotygodniowy spacer po lesie był jednym z tych kiedy kompletnie nie było widać i słychać ptaków. Może trochę przesadzam, parę odgłosów było słychać ale niewiele, relacji więc nie było. Za to dziś już na samym wejściu spotkałem stado sikor, kowalików, pełzaczy leśnych i dzięciołów, słychać je było z daleko. Postanowiłem więc podążać ich śladem, przeciskałem się przez zarośla i inne zakrzewienia w oczekiwaniu na dobrą okazję do zdjęć.

    Udało się. Mam parę zdjęć Mysikrólika. Nie było łatwo bo to bardzo ruchliwy ptak i zrobić mu zdjęcie nie jest łatwo. Całe szczęście jest mało płochliwy. Pozwolił podejść do siebie na odległość 2 metrów. Zazwyczaj można go spotkać w koronach drzew ale dzisiaj trzymały się blisko ziemi na najniższych gałązkach a momentami chodziły po ziemi.

    Jest najmniejszy ptakiem występującym  w naszym kraju, drobinka, długość ciała 8,5-9,5 cm ( liczona jest zawsze u ptaków od czubka dzioba do końca ogona).  Łatwo go rozpoznać po charakterystycznym irokezie. Pomylić go  możemy tylko  ze zniczkiem który ma w odróżnieniu od mysikrólika jeszcze zielonkowoatożółty bok szyi i szeroką białą brew.

Mysikrólik, Ang. Goldcrest, 

Taką drobinkę między gałązkami trudno uchwycić w całości. 
 Pozdrawiam serdecznie
Damian   
Propozycje do przejrzenia innych stron z bloga :

4 lutego 2015

Zawieszona budka dla ptaków ( 90 )

     Nie wykonana własnoręcznie ale kupiona w tym tygodniu budka zawisła już dziś na drzewie. Dobrze, że dziś jest pełnia i bezchmurne niebo więc obyło się bez przyświecania latarką. Nie chciałem czekać do weekendu kiedy miałbym więcej czasu i zawiesiłem ją trochę pod osłoną nocy. Mam nadzieję że podczas weekendu będę mógł obserwować już jakiekolwiek nią zainteresowanie :-)

    Dzisiejszy post ma charakter informacyjno-przypominawczy o tym że kończy się dobry czas na jej wywieszenie  ( czas dający duże szanse na jej zasiedlenie ) ostatecznie upływa 15 marca, także nie ma już co zwlekać Z kolei do  połowy lutego powinniśmy zgodnie z prawem wyrzucić stare gniazdo z budki.
O budkach pisałem już w tym poście: Kiedy wywiesić budkę lęgową (82), tam więcej informacji.

   Założona dziś budka jest typu A1, pomyślana dla sikorek z wyjątkiem tej największej, bogatki, która nie powinna pokonać otworu wlotowego.  Myślę, że zasiedli ją modraszka ale zobaczymy...

Budka ta ma możliwość otwierania i wyjmowania przedniej ścianki by móc wyrzucić stare gniazdo.

Dziękuję za wizytę i pozdrawiam
Damian
   
Propozycje do przejrzenia innych stron z bloga :
                      

1 lutego 2015

Stawy Raszyńskie i Ptaki wodne ( 89 )

Zima to świetny czas do obserwacji ptaków wodnych. Możemy spotkać wiele ciekawych ptaków zimujących na zbiornikach wodnych. Czasem trafi się taki który nie powinien tego robić a jednak został by u nas przezimować.

Stawy Raszyńskie odwiedziłem pewnej mglistej, pochmurnej, sobotniej  niedzieli, momentami była mżawka. Pogoda nie nastraja do wędrówki, jednak było warto. Zdjęcia wyłącznie dokumentacyjne, warunki do ich robienia były trudne. 

 Zbiornik zdominowany był przez kaczki krzyżówki 


Wśród nich wyróżniał się jednak jeden gatunek a mianowicie Gęś gęgawa.

 Czapla biała z kolei siedziała na wyspie jednego ze stawów.

 Na większej wyspie która znajdowała się na Stawie Falenckim przesiadywały czaple siwe, było to znaczna odległość od brzegu stawu.


Na zdjęciu powyżej krzyżówki i najmniejsze z kaczek, cyraneczki. Z oddali widać żółtą plamę przy piórach ogonowych.

 Pozdrawiam serdecznie
Damian
Propozycje do przejrzenia innych stron z bloga :
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...