24 stycznia 2015

BirdWatching - obserwowanie ptaków i ich liczenie (88)

    
   
Dziś taki podsumowujący wpis o birdwatchingu, w dosłownym tłumaczeniu  obserwowaniu ptaków.  Ptaszenie, ptasiarstwo, staje się coraz bardziej popularnym hobby w naszym kraju choć nie tak bardzo jak w Zachodniej czy Północnej Europie. Czytałem, że w Wielkiej Brytanii liczba miłośników ptaków sięga jednego miliona u nas ponoć zaledwie jest tylko kilka tysięcy ptasiarzy.
Jest to hobby dla każdego, wymaga tylko drobnego wyposażenie :

  1.  Najważniejszy jest terenowy przewodnik, który pozwoli nam rozróżniać poszczególne  gatunki ptaków. Na początku zacznijmy naukę od tych najłatwiejszych do rozpoznania, mewy i drapole (ptaki drapieżne) zostawmy na koniec. O przewodnikach pisałem w tym wpisie Jaki przewodnik terenowy do obserwacji ptaków... ( 2 )      
     
  2. Niezbędna jest także lornetka o czym już pisałem -  Lornetka do obserwacji ptaków (8)
    Jak złapiemy bakcyla będzie trzeba rozważyć zakup lunety, jest on dosyć kosztowny ale warto :-)
  3. Nie jest niezbędny ale warto posiadać aparat do wykonywania choćby dokumentacyjnych zdjęć. Jeśli się zdecydujemy na zakup staniemy  przed dylematem  kompakt czy lustrzanka...
Hobby dla każdego ale nie na każdą kieszeń, jeśli byśmy chcieli kupić lornetkę, lunetę i dobry aparat cyfrowy z obiektywem. Na początku wystarczy dobra lornetka i książka a jeśli pasja się rozwinie można odkładać na wymarzone wyposażenie :-)


Wracając do liczenia ptaków, teoretycznie odbywa się ono dwa razy w roku:

Po raz pierwszy w zimę, podczas ostatniego weekendu stycznia. Nazywane jest wtedy Zimowym liczeniem ptaków, ptakoliczeniem i trwa dwa lub  trzy dni, jeśli rozpocznie się w piątek.
O akcji liczenia ptaków i darmowych wycieczka możemy poczytać na stronie organizacji koordynującej  -  http://www.otop.org.pl/
Szczegółowo na podstronie przed akcją powinny pojawić się informacje - Zimowe ptakoliczenie.
W liczeniu każdy może wziąć udział nie jest to trudne, wystarczy podać na stronie OTOP w elektronicznym formularze maksymalne liczebność ptaków przy karmniku w danej chwili lub liczbę i rodzaje spotkanych ptaków podczas spaceru, nic trudnego.

Po raz drugi na jesieni, w pierwszy weekend października, podczas wielkiej migracji ptaków na zimowiska. Odbywają się  wtedy Europejskie dni Ptaków - EDP .

Podczas tegorocznej zimowej akcji, niestety są  nieprzyjemne  warunki  pogodowe, które nie zachęcają jak na razie do spacerów  ale mamy jeszcze niedzielę, może pogoda się poprawi i zachęci do udziału w akcji.

Pozdrawiam serdecznie
Damian
 Propozycje do przejrzenia innych stron z bloga :

19 stycznia 2015

Ptaszek z długim ogonem - Raniuszek (87)
     Raniuszki mają stosunkowo długi ogon, który wraz z białymi elementami ubarwienia głowy i brzucha stanowi ich cechy charakterystyczne,  odróżniającą od innych gatunków ptaków.  Nie można raniuszków z tego powodu  pomylić z innymi ptakami.  Ich obserwacje dają wiele przyjemności, przyjemnie się ogląda je podczas poszukiwania pożywienia.  Te okrągłe kuleczki są bardzo ruchliwe ale nie płochliwe i pozwalają na krótką obserwacje (są ciągle w ruchu) . Przemieszczają się stadnie, będąc w ruchu nieustannie wydaję trzeszczące głosy.  Miałem szczęście spotkać je podczas tego weekendu na jednym, ze spacerów  i uwiecznić na zdjęciach.
Po raz pierwszy trafiły na bloga. Są to ptaki bardziej osiadłe ale też  nie występujące pospolicie jak choćby sikory, których są dalekimi kuzynami.


Patrik Åberg, XC28192. Dostępne na www.xeno-canto.org/28192.

Raniuszek, Aegithalos caudatus,  ang. Long-tailed TitDodatkowo ma dziś jeszcze jedną ważna  informację. Zbliża się wielki liczenie populacji ptaków o zasięgu europejskim. W tym roku zimowa akcja liczenia ptaków będzie trwała od 24 do 25 stycznia.(najbliższa sobota i niedziela )

Akcja ta odbywa się co roku w ostatni weekend stycznia, nie przerwanie od lat w Polsce patronat sprawuje nad nią OTOP.
Pisałem o niej już rok temu  Zimowe-liczenie-ptakow-2014.

Zasady się nie zmieniły, możemy wybrać się  sami na przyrodniczy spacer  lub na wycieczkę organizowaną przez OTOP ( w tym roku lista wycieczek jest już teraz dostępna ) albo zliczyć maksymalne liczebności ptaków przy karmniku ( jeśli zimowa pogoda się pojawi, co sprawi, że ptaki chętnie się w nich pojawią)
Wyniki będzie można wpisać w szybkim raporcie na stronie OTOP  mamy czas do 14 dni od zakończenia akcji, tak było rok temu.

Więcej o tegorocznej akcji na stronie : OTOP - Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków
Lista wycieczek dostępna na stronie OTOP : Listy wycieczek 2015


Dziękuję za odwiedziny i pozdrawiam serdecznie
Damian

Propozycje do przejrzenia innych stron z bloga :

6 stycznia 2015

Karmnik dla ptaków, wystawienie (86)

     Trochę spóźnione, ponieważ zaskoczył mnie ten epizodyczny atak zimy w Święta. Czekałem z jego wystawienie na nadejście zimy. Zmarznięta ziemia utrudniała postawienie konstrukcji. O tym, czym dokarmiać i jak, a także parę słów o karmniku szczegółowo napisałem w 48 wpisie - Jak i czym dokarmiać ptaki.

    Dziś chciałem podzielić się informacją o tym jak może być zamocowany karmnik i w jaki prosty sposób można zachowywać czystość w karmiku. Wiadomo, że ptaki brudzą, podczas intensywnego karmienia tych nieczystość pojawia się bardzo dużo, trzeba codziennie czyścić karmnik. Do o tej pory, używałem do tego gorącej wody i pewnego środka z chlorem do czyszczenia toalet. 
 
   Pomocna okazywała się też stara patelnia (blacha do pieczenia) którą wstawiałem do karmnika, czyszczenie jej było proste, trudniej było z podłogą. Dlatego poszukiwałem innych rozwiązań :


       Testowałem, wyłożenie folią aluminiową i ogrodniczą (grubszą). Efekty są widoczne gołym okiem. Stara folia ogrodnicza, odpowiednio przycięta sprawdza się idealnie, można też kupić nową, zachowanie porządku i czystość w karmniku będzie prostsze (w tej chwili nie mam ale przymocuje ją pinezkami do tablic. inform. tak na wszelki wypadek, 4szt wystarczą )

      Efekt końcowy poniżej na zdjęciu. Pamiętajcie, żeby dokarmiać ptaki jak są ujemne temperatury. Przy dodatnich nieczystości mieszają się z pożywieniem, rozmnażają bakterie i wiecie jak to się może skończyć...
A co do samego ustawienia karmnika, używamy najlepiej metalowej rurki (żeby nie korciło kotów) . Ja swoją nakładam na  wbity w ziemie drewniany kawałem drewna który jest z 30 cm w ziemi i 50 cm ponad. Podstawa karmnika ma też przymocowane takie drewno które wsuwa się od góry, prosta konstrukcja i bardzo mobilna, polecam
Dziękuję za wizytę i pozdrawiam wszystkich
Damian Propozycje do przejrzenia innych stron z bloga :
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...