9 listopada 2014

Grubodziób - brązowy ptak z masywnym dziobem (83)

    Ptak nie łatwy w obserwacji jest bardzo płochliwy, do tej pory nie pojawił się jeszcze na blogu. Dziś pokazuję jedno z ujęć które udało mi się zrobić ze znacznej odległości, ponad 20 metrów. Nie pokazuje ono go w całej krasie. Nie sposób go jednak pomylić z żadnym innym ptakiem po tym charakterystycznym masywnym dziobie a także niebieskoczarnych piórach na skrzydłach, których niestety na moim zdjęciu nie widać.
  Pokazuję się przy naszych karmnikach zimą, teraz widziałem go przez chwilę przy poidełku po czym odleciał by usiąść na drzewie. Zimą zazwyczaj najpierw obserwuje dość długo karmnik z pobliskich drzew zanim zdecyduje się go odwiedzić. Taki ma charakter, nieufnego ptaka.
Ciekawostką jest to że ponoć nacisk jego dzioba jest równy obciążeniem 50 kg.
Propozycje do przejrzenia innych stron z bloga :

<<< Lista tytułów wszystkich wpisów z bloga >>>

<<<< Zaobserwowane ptaki >>>>

Budka lęgowa dla ptaków - kiedy wywiesić? (82)Przed wszystkich chciałem wszystkich zachęcić do jej wywieszenia. Miałem o tym napisać miesiąc temu ale przecież  każda pora na wywieszenie budki jest dobra (wcześniej lub później z reguły są zasiedlane, ). Najlepiej byłoby wcześniej samemu ją zmontować ale nie wszyscy dysponujemy odpowiednimi narzędziami i materiałami do jej budowy i wtedy jesteśmy zmuszeni kupić takową budkę.
Jeśli już zdecydujemy się na zakup chciałbym napisać na jakie rzeczy powinniśmy zwracać uwagę:
  1. Budka powinna mieć możliwość prostego jej otwarcia z przodu (raz w roku powinniśmy ją czyścić w okresie od połowy października do połowy lutego by nie była zbyt płytka na kolejny lęg) 
  2. Wybierajmy budkę którą widać że została skręcona drewno-krętami, to daje pewność że budka będzie dłużej służyć ptakom, takie mocowanie jest trwalsze i nie pozwala na dostawanie się wody do wnętrza desek.
  3. Starajmy się wybrać budkę która jest zaimpregnowana albo sami ją zabezpieczmy przed zawieszeniem.
  4. Nie kupujmy budek z wystającym patykiem i nie montujmy takiego sami, ułatwia on drapieżnikom dostanie się do budki.
  5. I na koniec kilka drobnych uwag, czytajmy w opisach czy wewnętrzne deski w budce nie są wyheblowane bo łatwiej wtedy się poruszać ptakom po jej ściankach, dobrze jest również zabezpieczyć daszek jakąś papą itp. żeby jeszcze bardziej go zabezpieczyć.
    A i jeszcze jak będziecie wieszać budkę przykręćcie do niej listewkę którą dopiero przybijecie do drzewa. Taką listewką już musicie niestety dysponować nie są  w zestawie razem z budką.


Najważniejsza jest dla ptaków szerokość otworu wlotowego, w zależności jaki wybierzemy rozmiar możemy się spodziewać określonych gatunków :
  • Budka lęgowa typ A (otwór 33 mm) - mogą w niej zamieszkać wszystkie sikory, muchołówka żałobna i białoszyja, mazurek i wróbel
  • Budka lęgowa typ A1 (otwór 27 mm) - mniejszy otwór od A, idealna dla wszystkich sikor prócz tej największej z nich czyli bogatki, najchętniej zajmowana przez modraszki
  • Budka lęgowa typ B (otwór 55mm) - szpak, pleszka, bogatka, modraszka, sosnówka, kowalik; rzadziej: dudek, dzięcioł pstry duży i średni, krętogłów, muchołówka żałobna, mazurek, wróbel i inne
Budkę typu B może najpierw zająć wróbel później wygonić go szpak, jeśli nie chcemy by mieszkańcami budki był szpak lub mazurek, zakryjmy otwór wlotowy i otwórzmy go w drugiej połowie marca a jeśli naszą budkę ma zająć pleszka otwórzmy otwór wlotowy w pierwszych dniach kwietnia :-) Wielkość otworu ma znaczenie.

Pozostaje nam jeszcze umiejscowienie budki a więc, na uboczu, w miejscu zacienionym, na optymalnej wysokości o 4m, z otworem na wschód i najlepiej jak budka jest jeszcze pochylona lekko do przodu :-)
Tak naprawdę każdy gatunek ma swoje upodobania i jak przy modraszce dobrze jest zawiesić budkę w nie zagałęzionym miejscu a pleszka wybierze dobrze ukrytą budką za gałęziami z kolei szpak zagnieździ się wszędzie :-)

To tyle teorii na dziś, jeśli macie swoje spostrzeżenie, podzielcie się nimi.
Pozdrawiam Damian.

Propozycje do przejrzenia innych stron z bloga :

<<< Lista tytułów wszystkich wpisów z bloga >>>

<<<< Zaobserwowane ptaki >>>>
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...