22 października 2014

Mały rudy ptaszek - Rudzik (81)

     Bardzo ucieszyła mnie jego wizyta, lubię obserwować te ptaki są urocze. Lubią przebywać w naszych ogrodach, parkach i zaszywać się w gęstej roślinności. Są to ptaszki bardzo ostrożne ale aż tak bardzo płochliwe. Bacznie mnie obserwował ale ostatecznie w miarę pozwolił na parę zdjęć podczas swojej  2 min. wizyty.
Poidełko cały czas przyciągało go do siebie,  na weekendzie, wieczorem i rano widziałem rudziki, które zażywały kąpieli ale też i gasiły pragnienie. Rudziki odlatują na zimę więc już pewnie więcej ich nie zobaczę w tym roku, chociaż zdarzają się ostatnio przypadki zimowania samców w naszym kraju. Odróżnić od siebie samca od samicy można tak naprawdę dopiero trzymając ptaka
w ręku, mają identyczne upierzenie na pierwszy rzut oka. Dorosłe osobniki dość łatwo rozpoznać po rdzawoczerwonym śliniaku ( który zajumuje całą pierś i sięga prawie do czubka głowy)Dziękuję za odwiedzanie moich wpisów
i pozdrawiam serdecznie wszystkich czytelników bloga :-)

Propozycje do przejrzenia innych stron z bloga :
<<< Lista tytułów wszystkich wpisów z bloga >>>

<<<< Zaobserwowane ptaki >>>>
15 października 2014

Ptaki spotkane w ogrodzie - Szpaki. (80)

     To prawdopodobniej ostatnie moje zdjęcia tego gatunku w tym roku. Uchwyciłem parę podczas posiłku przed ich wylotem za granicę. Na zimowisko  wybierają południową i południowo-zachodnią Europę, we Włoszech czują się fantastycznie. Zaczną wracać dopiero w marcu i najpierw ponoć robią to samce.

Pozdrawiam serdecznie
Damian

Propozycje do przejrzenia innych stron z bloga :
<<< Lista tytułów wszystkich wpisów z bloga >>>

<<<< Zaobserwowane ptaki >>>>

7 października 2014

Jak możemy pomóc ptakom? Poidełko. (79)

      EDP 2014, o których pisałem wcześniej TUTAJ, spędziłem na obserwowaniu ptaków przelatujących wkoło zabudowań i przy wystawionym dla nich poidełku o którym informowałem  w tym miejscu 3 miesiące temu.
Poidełko cały czas spełnia swoją funkcje, gasi pragnie ptaków i pozwala im zażyć w nim małej kąpieli.  Od końca sierpnia praktycznie utrzymuje się susza, mało co padało więc poidełko okazuje się potrzebne. Ptaki wiedzą, że w tym miejscu jest i jestem przekonany, że wiele z nich zagląda do niego systematycznie. Podejrzewam że utrzyma się do początku okresu karmnikowego. 

Zainteresowanym  pomaganiem ptakom w zimę polecam już teraz wpis o Dokarmianiu ptaków

Niestety nie wszystkim ptakom uda się się zrobić jakiekolwiek zdjęcie gdy ukrywam się w krzaczorach, sikorki, mazurki i wróble nie są takie lękliwe. Grubodziób ucieka jak tylko zobaczy przesuwający się cień człowieka w oknie więc pozostaje jedynie ukrywanie się pod siatką maskującą by zrobić zdjęcia tym bardziej niespokojnym gatunkom.

Bogatka

Mazurek, kuzyn wróbla (ma plamkę na policzku która go odróżnia od kuzyna)

Pozdrawiam
Damian

Do przejrzenia :
<<< Lista tytułów wszystkich wpisów z bloga >>>

<<<< Zaobserwowane ptaki >>>>

3 października 2014

Europejskie dni ptaków 2014 (78)

        European Birdwach14- Fascinating Bird Migration on 4/5 October 2014

        Zachęcam miłośników przyrody i ptaków do wzięcia udziału w największej obserwacji ptaków w dniach 4-5 października 2014 roku

        Wystarczy poświęcić godzinę na swoim spacerze i zliczyć podczas niego wszystkie zaobserwowane gatunki ptaków i ich liczebności a następnie podać swoje obserwacje w elektronicznym raporcie dostępnym na stronie www.otop.org.pl po zakończeniu akcji. Na jego wysłanie mamy czas do 14 października, niektórzy z uczestników mogą wylosować nagrody. Wolontariusze OTOP  prowadzą otwarte wycieczki ornitologiczne
w większych miastach polski : Lista wycieczek


Więcej o akcji w artykule na stronie : OTOP

Informację podana przez onet.pl   : Liczenie ptaków i spacery


W ubiegłym roku około 65.000 osób wzięło udział  udział w akcji w 34 krajach i ponad 4 miliony  ptaków zaobserwowano podczas tamtego weekendu.
  
ptaki stado szpaków
 
Na spacer warto zabrać z sobą lornetkę ale obserwując ptaki w okolicy
własnego domu możemy się bez niej obejść :-)
Lunety używam już bardziej do stacjonarnych obserwacji.


Pozdrawiam :-)
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...