22 grudnia 2013

Pierwszy dzień zimy - z dobrą pogodą ( 58 )

To właśnie dziś, 22 grudnia rozpoczęła się kalendarzowa zima na półkuli północnej. Jednak panujące warunki pogodowe nie przypominają zimy, ten czas można nazwać cały czas przedzimiem, duże mrozy i obfite opady śniegu cały czas przed nami. Wczoraj, z tego co słyszałem rozpoczęła się już astronomiczna zima, miało to miejsce o 18:11 ( 6:11 pm ), wczorajszy dzień  był najkrótszym dniem w roku, stopniowo zacznie go teraz przybywać. Słońce miało swoje najniższe położenie nad widnokręgiem, z każdym dniem stopniowo będziemy obserwować że świeci coraz wyżej, wydawało by się, że to co najgorsze za nami, jak krótkie dni, jednak mroźna zima cały czas przed nami.

Dzisiejsza temperatura ok. 4 st C. i słoneczna pogoda sprawiły, że nie mogłem sobie odmówić spaceru, przed samym wyjściem w teren spotkałem kosa, uchwyciłem go w trochę dziwnej pozie, następne fotki to już same próby robienia zdjęć krajobrazowych.

zdjęcia kosa
 Kos, ang.Common Blackbird

łąka w grudniu


las zimą

oświetlony las
słoneczny dzień w grudniu  ROZWIŃ CAŁY POST w dalszej części zdjęcia spotkanego dziwnego ssaka !!

15 grudnia 2013

Ptaki w mieście i na jeziorku pod miastem ( 57 )

        Mamy 15 grudnia a pogoda jak w listopadzie, pochmurno, mgły, mżawka, temperatura powietrza w ciągu dnia to 4 stopnie w skali  Celsjusza, w nocy spada do zera. Zapowiadają taką pogodę nawet w święta, ma nie być śniegu. Kolejny weekend bez słońca, szkoda, tylko takie zdjęcia udało mi się zrobić prezentuję najlepsze. Liczyłem na lepszą pogodę bo w  końcu ostatnio tylko w niedzielę mam możliwość wybrania się na spacer. W sumie przemierzyłem drogę o długości szczęściu kilometrów.
Dzisiejszy post można zadedykować dla osób mieszkających w mieście, mogą oni obserwacje przyrody rozpocząć od spaceru nad miejskimi zbiornikami wodnymi w parkach, czy przy  przepływającej rzece, na pewno spotkają tam ptaki wodne, najczęściej kaczki- gatunek krzyżówka, takie których zdjęcia dziś prezentuję, poza nimi żadnego ciekawego gatunku nie zauważyłem. W mieście te ptaki są mało płochliwe, same podpływają i podchodzą do człowieka, jak mamy trochę więcej czasu niż ja miałem można zaobserwować fajne scenki i zrobić ciekawe zdjęcia. Gdy tylko mnie zauważyły postanowiły podpłynąć, nie miałem dla nich żadnego jedzonka bo  dokarmiam ptaki wodne jedynie podczas dużych mrozów i to naturalnym pożywieniem, warzywami i gotowanym nasionami zbóż. Nie należy karmić ich chleb (kaczy fast-food) jest dla nich szkodliwy tak jak hamburger dla nas.

 Zdjęcia z 15-12-2013 r.
 
Kaczka krzyżówka - samica, Anas platyhynchos, ang. Mallard


Kaczka krzyżówka - samiec, Anas platyhynchos, ang. Mallard 
 ROZWIŃ CAŁY POST

8 grudnia 2013

Karmnik dla ptaków - otwarcie sezonu 2013/2014 ( 56 )

     Dziś była wyśmienita okazja do wypróbowania mojej czatowni i zrobienia z niej kilku zdjęć. Efekty widać poniżej, próbne zdjęcia jak najbardziej się przydały. Okazało się że trzeba będzie jeszcze przesunąć trochę karmnik i czatownie o parę metrów, okolica karmnika nie jest równomiernie oświetlona, miejscami pada cień od trochę oddalonych drzew. Sama czatownia też wymaga kilku poprawek nie była w pełni skończona w dodatku została naruszona przez ostatni front atmosferyczny- Krystian. Trzeba ją będzie powiększyć, jest troszkę za mała, jak chce się dłużej posiedzieć trzeba co jakiś czas rozprostować kości ( przy mrozie tym bardziej )  a jej obecne rozmiary nie są końca dopasowane do mojego wzrostu.
Wszystkim polecam dokarmianie ptaków i podglądanie ich z ukrycia :)

Sikorka bogatka(ang. Great Tit ) po słonecznej stronie gałęzi.
Sikorka modraszka ( ang. Blue Tit )_ po zacienionej stronie :)
ROZWIŃ CAŁY POST
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...