30 listopada 2013

Wspomnienie zimy 2012/2013 ( 55 )

  
    Dokładnie jest to wspomnienie dokarmianych  kwiczołów ostatniej zimy, kiedy nie prowadziłem jeszcze bloga. Uwielbiają one jabłka, były bardzo głodne, dały się podejść by zrobić zdjęcie  na odległość trzech  metrów. Jest to jeden ze sposobów dokarmiania ptaków,który polecam, sikorki też lubią jabłka, o kosach nie wspominając.
W tym roku przede mną pierwsza zima z której to foto-relację mam nadzieję będę  mógł  składać na bieżąco, oby powstało wiele podobnych okazji do fotografowania ptaków co rok temu.

W tym roku nastawiłem się na robienie zdjęć ptakom przy karmniku z ukrycia, dziś ruszyła budowa małej prostej czatowni, wyciągnąłem też z garażu karmnik i go zainstalowałem. Przygotowania do zimowego dokarmiania są już bardzo zaawansowane, jestem ciekaw jak ptaki zareagują na moje ukrycie, czy będzie wzbudzać ich podejrzenia, oby jednak nie. Nie rozpocząłem jeszcze dokarmiania więc powinny zaakceptować trochę zmienione otoczenie karmika, przesunąłem też sam karmnik w tym roku o 20 metrów dalej od starej miejscówki.
Wykonywane właśnie te prace przeze mnie w   dniu dzisiejszym podczas  opadów deszczu i deszczu ze śniegiem wywołały wspomnienia z tamtego roku.
 
kwiczoł lubi jabłka
Kwiczoł, Ang. Fieldfare, Fr. Grive Litorne .

kwiczoł w karmniku
Kwiczoł, Ang. Fieldfare, Fr. Grive Litorne .
 Jutro już 1 grudnia...
Pozdrowionka :)

24 listopada 2013

Atakuje ptaki przy karmiku - krogulec ( 54 )

     Dziś pokażę zdjęcia krogulca które zrobiłem przed rokiem zanim rozpocząłem prowadzenie bloga. Idealnie pasuję do dziś panujących warunków pogodowych. Duże zachmurzenie i mgły utrzymujące się do południa sprawiły że postanowiłem jednak nie wybrać się nigdzie z aparatem.

Rozpoczęcie najbliższego sezonu karmnikowe zbliża się dużymi krokami, wszystko zależy kiedy od tego kiedy zima zatrzyma się u nas na dłużej. Osoby, które dopiero zaczną w tym roku dokarmianie wcześniej czy później spotkają go w okolicy swojego karmnika i będę poszukiwały odpowiedzi jak ptaki poluje na ptaki przy  karmniku. Najczęściej jest nim krogulec, na zdjęciach młody samiec, samice są większe i różnią się trochę ubarwieniem od samców. Polują one z zaskoczenia na ptaki przy karmiku, ten osobnik przysiadł ukryty wysoko w koronie drzew i wyczekiwał odpowiedniego momentu do ataku. Prawda jest taka, że jak chcą przetrwać zimę muszą  codziennie coś  upolować. Gdy tylko wypatrzą go sikory odzywają się głośnym sygnałem ostrzegawczym i chowają się w najbliższe krzewy. Możemy go wtedy wypatrywać, w dokładnie którym miejscu przelatuje, bądź gdzie się ukrył. Są one bardzo nieufne i szybko uciekają jak zobaczą człowieka. Ten na moich zdjęciach dość długo mnie nie zauważał kiedy siedział dobre 20 metrów nad ziemią, jednak jak mnie spostrzegł odleciał...


 Krogulec, Ang. Spaarow Hawk
(kliknij aby powiększyć )Info : Jak i czym dokarmiać ptaki ( 48 )


Do przejrzenia :
<<< Spis wszystkich wpisów z tego bloga >>>

 Dziękuję za wizytę i pozdrawiam serdecznie :)

18 listopada 2013

Póżna jesień w lesie - pochmurny dzień ( 53 )

listopadowy spacer po lesie
 

      Pochmurny weekend nie nastrajał do spaceru, zdecydowałem się jednak późno bo późno koło południa mimo małej mżawki wybrać na małą wędrówkę. Później żałowałem, że nie zrobiłem tego wcześniej, dwie godzinki w lesie szybko zleciały. Warunków do robienia ładnych zdjęć nie było, nie zapuszczałem się więc głębiej w las tylko chodziłem na jego skraju. I tak powstały najgorsze zdjęcia z dotychczas przeze mnie publikowanych.
las w listopadzie
      
 Pogoda zawiodła za to przypadkowo natrafiłem na nowe nasadzenia i to bardzo ciekawego gatunku bo modrzewia. Jest to jedyna roślina iglasta w w naszym kraju, która zrzuca igły przed każdą zimą, to właśnie ona. Bardzo wyjątkowa roślinka, jej cienkie gałązki pozbawione igieł nie zatrzymają śniegu i się nie złamią jak np. u sosny, taka to ona inteligentna jest. 

dzięciołek na drzewie, najmniejszy dzięcioł
Dzięciołek, Ang. Lesser Spotted Woodpecker

I na końcu zdjęcie gatunku ptaka który miał być głównym bohaterem dzisiejszego postu, zdjęcie bardzo bardzo dokumentacyjne. Dla osób bardziej zorientowanych na pewno rzuca się w oczy jego odmienność od pospolicie spotykanych dzięciołów, takie rozmiary, sylwetka i ubarwienie są charakterystyczne dla dzięciołka, najmniejszego z dzięciołów spotykanych w naszym kraju ( D-15 cm) . Już kilkakrotnie uciekał mi sprzed obiektywu, stało się tak i tym razem, do tego przeszkadzały w zrobieniu zdjęcia najróżniejsze gałęzie, z podejścia nie jest to łatwe. Co będzie, zdecydowałem się w końcu na umieszczenie tego zdjęcia w celach edukacyjnych :)
Cały czas próbowałem go spotkać i podążałem na stadem sikor do których, przyłączył się, robią one tak w okresie jesienno-zimowym ale drugi raz go już nie zauważyłem. Ptasich ciekawych zdjęć nie udało mi się zrobić wiele, żerujące sikorki na drzewach i różnych chwastach też były bardzo płochliwe...
Oby w następny weekend były bardziej sprzyjające warunki :)

Do przejrzenia :
<<< Spis wszystkich wpisów z tego bloga >>>

Dziękuję za wizytę
Pozdrawiam serdecznie 

17 listopada 2013

Internetowe obserwacje - tym razem misie polarne ( 52 )


Dawno już nic nie opublikowałem, nie złożyło się by wyjść w teren i zrobić fajne zdjęcia. Pogoda nie zachęcała, ostatnio ciągle pochmurno, przyroda zamiera, zbliża się zima.

Zacząłem się już ostatnio przyzwyczajać się do widoków śniegu, za sprawą obrazów z kamer monitorujących zachowania niedźwiedzi polarnych. Natrafiłem na tą stronę całkiem przypadkiem explore.org/#!/live-cams/player/polar-bear-tundra-buggy-cam . Jak informują na stronie najlepszy obraz z 3 kamerek jest między 17.00 a 23.00 naszego czasu. W długie jesienne czy też zimowe wieczory podglądanie ich  jest  ciekawym pomysłem na spędzenie wieczoru, zwłaszcza dla osób posiadających szybie łącze.

Poza niedźwiedziami można też wypatrzeć inne zwierzęta
jak choćby lisy polarne
, trzeba tylko co jakiś czas tam zaglądać...
Best Viewing Hours
8:00am - 4:00pm CT
Best Viewing Hours
8:00am - 4:00pm CT
Best Viewing Hours
8:00am - 4:00pm CT


 Jest okazja również do podziwiania pięknych krajobrazów. Kamerki umieszczone są w Churchill, nad Zatoką Hudson. Z tego co już się naoglądałem po 20.00 widać miśki jak się bawią lub najzwyczajniej odpoczywają i śpią. Życzę udane oglądania, czasem dużo się dzieje :)

Na stronie http://explore.org/   w zakładce LIVE CAMS jest jeszcze parę innych aktywnych kamerek ( nie wszystkie są trzeba samemu posprawdzać gdzie jest aktywny przekaz, jeśli go nie ma w zamian dostępny jest filmik )
Dziękuję za odwiedziny i pozdrawiam serdecznie.

5 listopada 2013

Zielony ptak - dzięcioł zielony ( 51 )

   
   Piękny ptak, o tej porze roku nie zobaczymy już chyba żadnego ptaka o tak ciekawym, zielonym ubarwieniu ( nie licząc dzięcioła zielonosiwego) Wspominałem nie tak dawno, że w tym roku jeszcze nie spotkałem dzięcioła zielonego i proszę udało się. Obserwacja nie trwała długo bo w sumie z minutę, ten gatunek dzięciołów jest bardziej płochliwy i ostrożniejszy od dzięcioła dużego, który pozwolił na zrobienie sobie kilku fajnych fotek.
Najpierw zauważyłem go tak z metr nad ziemią na pniu drzewa a później jak podchodziłem rozglądałem się za nim na ziemi. Nie miałem za dużo czasu by zrobić dobrą fotkę w dodatku było to pochmurne przedpołudnie, wybrałem najlepsze zdjęcie, które należy nazwać dokumentacyjnym. 

  
 Dzięcioł zielony, Ang. Eurasian Green Woodpecker, Ros. Zielonyj diatieł
 
Najczęściej można go spotkać na ziemi, gdzie szuka mrówek i ich larw to jego główne źródło pożywienia a zielone ubarwianie ma go maskować żerującego na trawie, kiedy rozgrzebuje ziemię czy też stare spróchniałe pnie drzew. Zimą żeby się najeść rozkopuje mrowiska. 
Bardzo ciekawy gatunek ptaków o których istnieniu trzy lata temu jeszcze nie miałem pojęcia, zaskoczony byłem gdy spostrzegłem go po raz pierwszy. Nie jest on zbyt licznym gatunkiem lęgowym występującym w Polsce za to osiadłym. Zamieszkuje  lasy mieszane z dużymi polanami, doliny rzek, duże parki miejskie i wiejskie zadrzewienia. Życzę wszystkim powodzenia w jego obserwacjach.

Dla ciekawych jego głosu umieszczę nagranie z polecanej stronki, podobnież przypomina ludzki chichot :) coś w tym jest . Lista innych  nagrań tego gatunku na stronce : http://www.xeno-canto.org/species/Picus-viridis
 

Do przejrzenia :
<<< Spis wszystkich wpisów z tego bloga >>>


Serdeczne dzięki za odwiedziny, pozdrowionka :)

Follow my blog with Bloglovin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...