29 września 2013

Srokosz - ptak z czarną przepaską ( 44 )

   Wybrałem się dziś na pierwsze grzybobranie ale jak zwykle wychodzę wyposażony z domu w aparat fotograficzny lub chodź w lornetkę na wszelki wypadek gdyby trafiła się okazja do obserwowania jakiś zwierząt. Pogoda nie dopisywała było pochmurno rzadko tylko na chwilę wyglądało słońce z zza chmur.

Choć było już południe słychać było wkoło odgłosy ptaków, momentami niektóre przelatywały blisko mnie, takie jak sikory, dzięcioły, sójki, trznadle, kosy i kwiczoły. Nie było słonecznej pogody i zdjęcia ptaków w ciemnym lesie nie wychodziłyby. Nastawiałem się na uchwycenie takiego gatunku którego rzadko widuję a mianowicie na zdjęcie Troglodytes troglodytes, małego ptaka nazywanego strzyżykiem. Okazja ta pojawiła się jak już wracałem do domu, zanim jednak zdążyłem zrobić mu zdjęcie troglodyta odleciał, słysząc przejeżdżający tuż obok niego samochód...
 Srokosz, Ang.  Great Grey Shrike, przypomina trochę Zorro... 

Tak naprawdę to ten post powinien być srokoszu ale nie widziałem od czego zacząć i nie chciałem tworzyć dwóch postów.
Zbierałem się już  w drogę powrotną do domu kiedy to zauważyłem ptaka na linii wysokiego napięcia. Na początku z odległości 400 m. to nie miałem pojęcia co to za ptak ale parę zdjęć aparatem i wiedziałem że mam do czynienia z dzierzbą - srokoszem .Jest to moja pierwsza jego obserwacja w bliskiej mi okolicy.  Zdjęcie jak widać czysto dokumentacyjne, udało się podejść tylko na taką odległość, zaraz potem sobie odleciał...


Ptak ten nie jest trudny do oznaczenia łatwo go rozpoznać po czarnej masce na oczach, i jasno-szarym upierzeniu i krępej budowie. Długość ciała waha się się od 21 do 26 cm.  Lubi otwarte przestrzenie z niską roślinnością. Zwykle przesiaduję na szczycie drzewa bądź liniach elenktycznych i wypatruje swojej ofiary. Odżywia się głownie myszami (małymi gryzoniami ), owadami i małymi ptakami. Jest ptakiem który gromadzi rezerwy pożywienia na gorsze dni, nabija je na gałęzie z cierniami. Co jest cechą rozpoznawczą jego występowania na danym terenie.
Samo grzybobranie uważam za udane, szkoda że nie miałem wcześniej na nie czasu, dużo nie zebrałem  grzybów ale wszystkie okazały się zdrowe :) Jak się udu w przyszłym tygodniu wybiorę się ponownie. 
Każdego grzybiarza cieszy chyba zebranie najbardziej szlachetnego grzyba jakim jest borowik, co też i mi się udało.

prawdziwki w lasach
borowik szlachetny

Do przejrzenia :
<<< Spis wszystkich wpisów z tego bloga >>>


Pozdrawiam serdecznie  

19 września 2013

Otwarte wycieczki Ornitologiczne..., EDP (43)Europejskie Dni Ptaków 2013 już co raz bliżej  bo za trochę ponad 2 tygodnie ( 5-6 X 2013 ).
Pojawiły się już na stronie Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (bezpośredni link do listy  otwiera się w nowym oknie) informacje o pierwszych wycieczkach zgłoszonych przez wolontariuszy i inne osoby które chcą włączyć się w obchody EDP. W niektórych regionach mogę jeszcze nie pojawić się listy wycieczek, najlepiej jest co jakiś czas sprawdzać czy się nie pojawiły bo czasami liczba uczestników jest ograniczona, trzeba się wcześniej zapisać. Pod koniec września informacje o wszystkich wycieczkach na pewno będą już udostępnione.

Włączyć się w te obchody może każdy, cały czas można zgłosić chęć zorganizowania spaceru/wycieczki podczas którego będziemy liczyć ptaki, za pomocą internetowego formularza.

Jeżeli nie wybierzemy się na zorganizowaną wycieczkę możemy indywidualnie (w gronie znajomych)  dokonane obserwacje z EDP wpisać na prostym formularzy internetowym, który pojawi na stronie otop.org.pl. W tamtym roku osoby, które wpisałem swoje obserwacje brały udział w konkursie z nagrodami.

EDP pisałem już w 40 poście o obserwowaniu ptaków i EDP 2013  zachęcam do lektury osoby które nie wiedzą czym są Europejskie Dni Ptaków.

Przykładowa lista z Mazowsza (kliknij aby powiększyć )
 
Gorąco polecam udział w tym wydarzeniu, w tamtym roku prawie 70 tysięcy osób z ponad 30 krajów Europy i Azji zaobserwowało łącznie blisko 6 milionów ptaków.
W Polsce najliczniej obserwowanym gatunkiem była zięba- zliczono ponad 33 tys. osobników. Drugim najliczniejszym gatunkiem była czajka a na ostatnim stopniu podium uplasował się szpak.
W naszym kraju najwięcej wydarzeń organizowanych jest w województwach; mazowieckim i śląskim.
W tym roku ptakiem roku EDP jest nurogęś.


nurogęś

Do przejrzenia :
<<< Spis wszystkich wpisów z tego bloga >>>


Dziękuję za odwiedziny i pozdrawiam.

14 września 2013

Czego nie wolno, zakazy i odstępstwa - ochrona zwierząt ( 42 )


   Każdy z nas na pewno zdaje sobie sprawę, nie należy niszczyć środowiska naturalnego (zwierzęcego jak i roślinnego ). Z wymieniem wszystkich zakazów które nas obowiązują może być już trudno. Jest jednak taki akt prawny z którego możemy dowiedzieć się jak szczegółowo uregulowana jest ochrona gatunkowa zwierząt, mianowicie jest nim rozporządzenie w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt wydane do ustawy o ochronie przyrody (link otwiera się w nowym oknie)
Tak wyszło, że dziś będzie więcej do czytania niż do oglądania. Nie chciałbym tutaj rozpisywać się o wszystkich zapisach tego rozporządzenia, ale tylko o wybranych.

Jeden z zapisów mówi o zakazie "fotografowania, filmowanie i obserwacji, mogących powodować płoszenie lub niepokojenie zwierząt przy których nazwach w załączniku nr 1 do rozporządzenia zamieszczono znak (1).  Trudno dyskutować z tym zapisem, zakazem tym literalnie jest wymieniona tylko pewna grupa gatunków z ptaków m.in. bocian czarny, błotniak łąkowy i błotniak stawowy (większość gatunków szponiastych, ptaki te są płochliwe). Fotografującym te zwierzęta pozostaje subiektywna ocena do jakiego momentu ich działania mogą niepokoić zwierzęta.  Na pewno w każdej sytuacji należy wyczuć jaki zachować dystans. Wracając do bociana czarnego w strefie 500 m od jego gniazda przebywanie jest zabronione dla osób postronnych od 15.03-31.08 podobe strefy ochronne przy gniazdach ptaków szponiastych


Czasami zdarzało mi się  przeczytać na różnych forach internetowych, że zbieranie piór ptaków jest zabronione, otóż nie jest to jedno z odstępstw. 
Kolejnym zakazem jest zakaz niszczenia gniazd zwierząt jednakże można usuwać od dnia 16 października do końca lutego gniazda z budek dla ptaków i ssaków. Nie tylko można a nawet należy usuwać stare gniazda z budek lęgowych, w nich lęgną się pasożyty. Ptaki potrafią nanieść dużą ilość ściółki usunięcie jej po sezonie lęgowym, sprawi że będę miało dużo miejsca w budce i prawo zgromadzenia odpowiadającej im wyściółki w nowym sezonie.
Jeśli już piszę o gniazdach ptaków warto w tym miejscu wspomnieć że wiele ptaków zajmuje swoje stare gniazda np. bocian ale już młode ptaki wijące gniazda nie zajmują ponownie starych gniazd. Ptaki te budują swoje gniazda w najbardziej dogodnych miejscach jeśli więc zauważmy stare i je usuniemy, miejsce to zostanie przez nie wykorzystane do budowy nowego gniazda.
Szczygły o których pisałem niedawno nie zajmują nigdy starego gniazda, jeżeli chcemy zachęcić je do założenia gniazda w okolicy naszego ogrodu można rozkładać na gałęziach trochę ligniny, wykorzystają ją do budowy gniazda nie tylko one :) 

Kolejnym zakazem jest zakaz przemieszczania zwierząt chronionych (chwytania również) z miejsc regularnego przebywania na inne miejsce. Każde przemieszczenie zdrowego osobnika wymaga zgody regionalnej dyrekcji ochrony środowiska.
Co w sytuacji kiedy zauważymy chore zwierze, rannego ptaka (np bociana białego). W takie sytuacji  Na podstawie 
§ 8 pkt 4 rozporządzenia o którym pisałem na początku jeżeli chwytamy zwierzęta ranne i osłabione w celu udzielenia im pomocy weterynaryjnej lub przemieszczenia do ośrodka rehabilitacji zwierząt nie musimy uzyskiwać zezwolenia na schwytanie i przewiezienia go od organów ochrony przyrody.
Z tego rozwiązania możemy skorzystać tylko w przypadku braku rozwiązań alternatywnych czyli nieciepiących zwłoki.
W pozostałych przypadku kiedy zauważymy coś niepokojącego powiadommy lokalne władze i służby.  To właśnie do jednego z obowiązków gmin należą "sprawy ładu przestrzennego, gospodarki nieruchomościami, ochrony środowiska i przyrody" a ustawa o ochronie przyrody stanowi, że organy administracji publicznej są obowiązane do zapewnienia warunków prawnych, organizacyjnych i finansowych dla ochrony przyrody.
Czasem nasze interwencje mogą zakończyć się niepowodzeniem ale nie możemy przechodzić obojętnie wokół cierpienia zwierząt. 


Do przejrzenia :
<<< Spis wszystkich wpisów z tego bloga >>>


Pozdrawiam i dziękuję za odwiedziny. 

 

9 września 2013

Czerwony motyl - Czerwończyk dukacik ( 41 )    Przepiękny motyl, pierwszy którego nazwę mam nadzieję  zapamiętać, idealnie się z nim przecież kojarzy. Ponoć spośród wszystkich Czerwończyków najłatwiej go rozpoznać po rzędzie biało niebieskich plamek na spodniej stronie skrzydeł. Na zdjęciach powyżej jest samiec Lyceana virgureae . Wierzch skrzydeł samicy jest pomarańczowy z przepaskami ciemnych plamek.

Zawsze uważałem, że focenie motyli jest bardzo ciężkie ponieważ nie jest łatwo je uchwycić w bezruchu. A okazało się, że jest taka pora dnia o której motyle są bardzo spokojne, inne owady zresztą również. Niestety tą porą jest wczesny ranek, najlepiej oczywiście zaraz po wschodzie słońca bo wtedy jeszcze śpią ale parę godzin po świcie powinny być jeszcze spokojne. To poważne utrudnienie dla osób, które lubią sie zrywać rano z łóżek :) Teraz sezon obserwacji owadów już się kończy.


W tym roku jest już za późno na zabawę w makrofotografię ale w przyszłym roku, spróbuję jak starczy mi czasu, ( fotografowanie owadów ponadto jest samo w sobie czasochłonne ) poświęcić go trochę na zebranie zdjęć różnych gatunków motyli.


Do przejrzenia :
<<< Spis wszystkich wpisów z tego bloga >>>


Dziękuję wszystkim za odwiedziny, szczególnie obserwatorom mojego bloga :)

5 września 2013

Żółto-brązowy ptak, trznadel ( 40 )


Łac. Emberiza citrinella, Ang. Yellowhammer 
 
Zdjęcie to na którym co prawda nie widać wyraźnie brązowego kupra który jest jedną z cech diagnostycznych tego gatunku umieściłem na blogu bo należy do tych które mi najlepiej wyszły, tak mi się wydaje. Nie jest to artystyczne ujęcie ale bardzo  pięknie wyszedł na nim sam trznadel. Zdjęcie wykonane z udanego podejścia na ok. 10 m.

Zamieściłem to zdjęcia bo akurat przeglądałem stare fotografie i pomyślałem już o zbliżającej się jesieni a później zimie. Tego trznadla udało mi się sfocić niedaleko mojego wiejskiego karmnika. Gatunek ten preferuje tereny rolnicze i był częstym gościem w ptasiej stołówce. Podobnież do nas przylatują na zimę te trznadle z północy a które były u nas w lato emigrują na południe. Tworzy on zimą stada liczące po kilkadziesiąt osobników i nie jest jest bardzo płochliwy za to bardzo czujny. Niemniej jednak udało mi się go podejść kiedy siedział na drzewie, trafiłem na najbardziej odważnego osobnika pozostałe odleciały nim udało mi się zbliżyć na pożądaną odległość.

Pozdrawiam, mam nadzieję że zdjęcia pomoże w zapamiętaniu jego wyglądu :)


Do przejrzenia :
<<< Spis wszystkich wpisów z tego bloga >>>
 

1 września 2013

Obserwowanie przyrody i EDP 2013 ( 39 )

   

   Obserwowanie przyrody może być bardzo przyjemnym hobby, czasem może trochę czasochłonnym niekiedy sprawiającym drobne trudności ale pozostaje potem przyjemna satysfakcja. Ostatnio bardzo modnym hobby na Zachodzie Europy stało się obserwowanie ptaków czyli birdwatching.  Dzięki obcowaniu z naturą wyciszamy się, odprężamy, zapominamy o codziennych problemach, uświadamiamy sobie że jesteśmy częścią natury. Dla tych którzy szukają odpowiedzi czym jest obserwacja przyrodnicza, napiszę iż  warto zerknąć do słownika języka polskiego nie tylko w tej sprawie ale zawsze. Modyfikując odpowiednio hasło obserwacji uzyskujemy taką oto definicję obserwacji przyrodniczej; jest to często planowe, celowe,  baczne obserwowanie zachowań świata roślinno-zwierzęcego bądź zjawisk przyrody. 

Co zabrać ze sobą przyrodniczy spacer. Na pewno lornetkę, (dzięki której zobaczymy więcej - podstawowe minimum ) notatnik w którym zapiszemy szczegóły naszych obserwacji; wątpliwości, przyda się aparat fotograficzny ( taki z dużym zoomem, kompakt lub cyfrówka z obiektywem min, 250 mm.)  którym utrwalimy ciekawe obserwacje. Jeżeli go nie mamy, nie widzimy np. jakiegoś ptaka za to słyszymy możemy nagrać jego odgłosy telefonem komórkowym by później w domu spróbować znaleźć odpowiedź co to za stworzonko które nagraliśmy.


Zaobserwowane gatunki zwierząt i roślin możemy rejestrować na stonce http://kartoteka-przyrodnicza.pl/users/sign_in   po szybkiej rejestracji. Będziemy mieć dostęp do wszystkich obserwacji dodawanych przez innych użytkowników, dzięki wpisaniu np nazwy gminy z 
jakiej dane chcemy zobaczyć. Podobnie jest ze stonką  http://awibaza.pl/  na której możemy wpisywać zaobserwowane przez nas gatunki ptaków. Całą bazę można przeszukiwać na dowolne sposoby dzięki zakładce Raport. 

Jeżeli zapiszemy datę i danę będziemy mogli nanieść obserwacje nawet w późniejszym czasie, jeżeli nie wszystkie to chociaż te najciekawsze.                   

awibazakartoteka przyrodnicza dane


    Na zakończenie mam jeszcze informację że zbliżają się Europejskie Dni Ptaków,  które co rok organizowane są w pierwszy weekend października w tym roku wypadają w dniach 6-7 października.
W tych dniach organizowane są wycieczki ornitologiczne podczas których obserwuje się ptaki podczas ich wielkiej migracji na zimowiska. Zaobserwowane gatunki są zliczane a dane przekazywane do krajowego koordynatora akcji w naszym kraju - Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.
Celem akcji jest podniesienie świadomości o migracji ptaków, informowanie o działaniach na rzecz ratowania zagrożonych gatunków. Przede wszystkim głównym celem jest zachęcenie jak największej liczby osób do obserwacji ptaków w ciągu jednego weekendu i stanowi doskonałą okazję do spotkania dla miłośników ptaków.
W akcji uczestniczyć możemy też indywidualnie na stronie 
http://www.otop.org.pl/ znajdziemy formularz (od 6.10.2013) na którym będziemy mogli podać własne obserwacje z dowolnego dnia akcji.

Warto podkreślić że OTOP organizuje wycieczki ornitologiczne w tych dniach, na które można się bezpłatnie zapisać.
Obecnie trwają poszukiwania organizatorów wycieczek (http://otop.org.pl/obserwacje/wlacz-sie/europejskie-dni-ptakow/edp-2aa3-5-6-pazdziernika/) organizatorem może być każdy, osoba indywidualna, często nauczyciel organizuję taka dla swoich uczniów.

W połowie wrześnie napewno pojawi się na stronie OTOP lista wycieczek, są one głównie organizowane niestety w największych miastach.
Jak się pojawi napiszę jeszcze raz o EDP 2013.

PS. Powinien być to jeden z pierwszych postów ale tak wyszło.
Pozdrawiam i dziękuję za odwiedziny :)


Do przejrzenia :
<<< Spis wszystkich wpisów z tego bloga >>>Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...