30 czerwca 2013

Ptaki z Parku Arkadia - latem, wstęp ( 23 )

łabędzie z pullusami
( kliknij aby powiększyć )


        Wspominałem już, że jest jeszcze jeden ciekawy park w Warszawie, który warto odwiedzić, jest nim właśnie park Arkadia dawny majątek Wierzbno. Znajduje się on w dzielnicy Mokotów między ulicami; Puławską, Żywnego, Piaseczyńską i Idzikowskiego.
  Nigdy wcześniej w nim nie byłem, dopiero w ubiegłym tygodniu udało mi się go pokrótce przemierzyć. Jego powierzchnia to około 10 h. Arkadia to bardzo malowniczy park, bogaty w różnorodne drzewostany, niektóre z nich liczą około 100 lat.  W starych wierzbach są dziuple, można zaobserwować czasem w nich puszczyki, ja niestety nie miałem akurat tego dnia szczęścia, nie wypatrzyłem żadnego. Bardziej nastawiałem się na obserwację bernikli która pojawiła się w parku ale nie udało mi się jej spotkać, widocznie jej nie odnalazłem albo nie było jej akurat  w czasie mojej wizyty w parku. Z ptaków można tu zaobserwować bardzo wiele gatunków, ja skupiłem się jak widać na ptakach wodnych. Na stałe mieszkają w nim łyski
, nawet w zimie :)


krzyżówki

 
łyski z pullusami
mają takie fajne nogi


<< Spis wszystkich wpisów z tego bloga >>

29 czerwca 2013

Sarenka w Warszawskich Łazienkach ( 22 )


 Nawiązując do ostatniego posta http://przyrodniczeobserwacje.blogspot.com/2013/06/ptaki-z-parku-azienkowskiego-21.html)  warto wspomnieć o sarence którą można spotkać w tym parku od kilku już dobrych lat. W jakim miejscu? Widywana jest pod skarpą Ujazdowską na terenach dawnego Zwierzyńca króla Stanisława Augusta, ( warto poczytać o historii parku na http://www.lazienki-krolewskie.pl/Ogrod-krolewski.html , pozwolę sobie już nie rozpisywać o niej tutaj ).
     Dokładnie dziś rano zważyłem ją na tyłach Belwederu, w ostatniej chwili kiedy kierowałem się do wyjścia. Nie miałem już za dużo czasu by zostać na dłużej i postarać się zrobić w miarę dobre zdjęcia, wypadły by lepsze gdyby stała cała w słońcu ale wybrała akurat takie miejsce i w tym się posilała. Sarenka jest przyzwyczajona do obecności ludzi, nie wiem na jaką odległość pozwala do siebie podejść, ja spróbowałem na ok. 10 m, nie chciałem jej niepokoić. Więcej zdjęć i filmik umieszczę wkrótce :) (w wolnej chwili)
Pozdrawiam i oczywiście polecam wszystkim spacer po tym parku :-)

<< Spis wszystkich wpisów z tego bloga >>

 

26 czerwca 2013

Ptaki z Parku Łazienkowskiego ( 21 )

     16 czerwca podczas krótkich odwiedzin  w Parku Łazienkowskim wykonałem parę zdjęć tamtejszych ptaków, post o wiewiórce pochodzi właśnie z tego parku, zdradzały to odgłosy w tle gatunku pewnego ptaka :) Od samego wejścia do parku zniewalał zapach kwitnących krzewów i kwiatów (wyczuwalny głównie był jaśminu i lipy), tamtejsze ptaki i inne zwierzątka przyzwyczajone do obecności człowieka nie są bardzo płochliwe, można do nich podejść na bliską odległość a niektóre pierwsze na widok człowieka biegną w jego stronę. Zaskoczyła mnie reakcja młodych mandaryniątek, chodziły spokojnie po przeciwnej ode mnie stronie wąskiego kanału, kiedy nagle jedno z nich zauważywszy mnie zaczęło biec do wody, pomyślałem, że je przepłoszyłem. Jakie było moje zdziwienie kiedy okazało się, że całe stadko z samicą mandarynki ruszyło w moją stronę przez ten kanał. Wtedy przypomniało mi się że miałem zabrać im jedzonko o którym zapomniałem. Po krótkiej chwili całe stadko już mnie otoczyło a ja dla nich nic nie miałem. Trudno było mi się odnaleźć w tej sytuacji, musiałem zmieniać obiektyw ale parę zdjęć udało się zrobić. W parku tym i ciekawska sójka podleciała na odległość 3m, co nie może się zdarzyć w innych miejscach.


krzyżówka, ang. Mallardmandarynkanurogęśwrona siwa


<< Spis wszystkich wpisów z tego bloga >>

25 czerwca 2013

Wędrujący jeż i drozd śpiewak z dżdżownicą ( 20 )

gdzie można spotkać jeża

   W ostatni weekend niestety nie udało mi się wyrwać w teren. Sobota upalne ciepło, wcześnie rano wstać mi się nie udało a w niedzielę z kolei moje plany pokrzyżowały poranne deszcze i burze, później było pochmurno, pogoda nie sprzyjała robieniu zdjęć. Nie zawiódł mnie jednak jeż, który rozpoczął już żerowanie o 15.00 i pozwolił mi na zrobienie w miarę przyzwoitych fotek. W pobliżu spotkałem drozda śpiewak, który uwielbia zajadać dżdżownice i nimi się posilającego udało się uwiecznić.
Zdjęcia zrobione zostały na terenie wiejskim, zabudowanym na podjeździe, jeżyka został wypatrzony przez okno, ma już widocznie tędy swoją trasę a śpiewak sfocony przy okazji w pobliskich krzaczorach :)

O jeżu pisałem już wcześniej tutaj http://przyrodniczeobserwacje.blogspot.com/2013/06/jez-w-ogrodzie.html  ( najważniejsze informacje, ciekawostki )

jeż w moim ogródku 

22 czerwca 2013

"Superpełnia" i "Superksiężyc" perygeum ( 19 )

Księżyc z końca kwietnia

    Zachęcam najbliższym czasie do obserwowania Księżyca będzie on  wyglądał naprawdę bardzo wyjątkowo. Jutro tj. 23.06 o godz. 13.32 nasz naturalny satelita znajdzie się w perygeum, czyli w punkcie, w którym na orbicie okołoziemskiej znajdzie się najbliżej Ziemi. Ponadto w tym samym czasie znajdzie się o również w pełni, nałożenie się tych zjawisk powoduje, że potocznie w tym czasie nazywany jest ono "Superksiężycem"
   Z ciekawostek napiszę tylko, że tego dnia znajdzie się on ok. 357,1 tys. km od Ziemi  tj. o blisko 27 tys. km bliżej od średniej odległości w ciągu roku.  Tarcza naszego Księżyca będzie o 14% większa i o 30 % jaśniejsza, niż w przeciwnej sytuacji kiedy jest on w apogeum tj. najdalej od naszej Ziemi.
  Pozostaje mi teraz tylko wszystkich zachęcić do obserwacji i udokumentowania tego zjawiska, można próbować już tej nocy (nie wiadomo jak będzie w niedzielę) albo jutro, od 21.00 kiedy wschodzi Księżyc ( lepsze zdjęcia pewnie będą powstawać im później od zachodu Słońca będziemy je wykonywać)  

Pozdrawiam :-) 

<>

 

19 czerwca 2013

Wiewiórka rozcinająca orzecha ( 18 )

moje :) nie oddam


Przydałby się statyw... ale chodzenie z tym wszystkim sprzętem byłoby nie lada wyzwaniem :)ps. dodałem drugi post tego samego dnia bo dopiero teraz zauważyłem, że  tego o wiewiórce jedynie zapisałem i nie opublikowałem :))
Pozdrawiam 

Spis wszystkich wpisów z tego bloga

Jeż w ogrodzie ( 17 )


    Największy ssak owadożerny w Polsce. Jego charakterystyczną cechą są kolce, posiada ich około 7000. Prowadzi samotniczy tryb życia, łączy się w pary jedynie w okresie godów. Co ciekawe jest świetnym wspinaczem i pływakiem. W poszukiwaniu pożywienia wędruje głównie nocą aż do świtu (spotkałem go już o 17.00 ). Poza owadami odżywia się też drobnymi robakami ziemnymi  i ślimakami nie stroni też od zajadania płazów czy też grzybów. Można go spotkać w liściastych lasach, zagajnikach, parkach i przydomowych ogródkach. W październiku zapada w sen zimowy, jego temp. spada do 1 st. C., metabolizm zwalnia, Ukryty w swojej norce budzi się dopiero w kwietniu. Obawia się bliskości człowieka, nie było łatwo więc zrobić mu zdjęcie. W naszym kraju jest pod ochroną.


Spis wszystkich wpisów z tego bloga 

14 czerwca 2013

Ślady wydry (16)     Na takiej właśnie leśnej drodze znalazłem jak się w końcu udało potwierdzić tropy wydry. Nie byłem do końca przekonany że to właśnie ona pozostawiła te ślady, ponieważ do najbliższej rzeki było 2 km, co prawda tropy były 100 m. od kanału, który wpada do pobliskiej rzeczki ale nie było to w pełnie oczywiste i od razu wiadome.
Jeśli robimy zdjęcia tropów zwierząt starajmy się przyłożyć jakiś przedmiot do śladu, żeby łatwiej było później określić jego rozmiar, sam posłużyłem się  dekielkiem od obiektywu ( na zdjęciu jest przednia łapa ). Kolejne zdjęcia to tylna łapa i układ tropów, niestety  to zdjęcie nie do końca mi się udało.
Obiecałem, że o śladach pozostawionych przez zwierzęta napiszę więcej, pamiętam o tym, postaram się przygotować ten post w najbliższym czasie. Pozostaje mi tylko zachęcić was do dokumentowania wszystkich obserwacji świata przyrody, począwszy od śladów jakie pozostawiają po sobie zwierzęta a które napotkamy podczas naszych wędrówek.
Spis wszystkich wpisów z tego bloga.

9 czerwca 2013

Gniazdo kopciuszka z pisklętami ( 15 )


Samicę kopciuszka która jest na zdjęciu powyżej miałem okazję obserwować miesiąc temu a zdjęcia gniazda miałem okazję zrobić niedawno. Ptaki te obecnie osiedlają się  w szczelinach budynków, pod dachem czy też w półotwartych budkach lęgowych. Ta para wybrała bardzo dobre miejsce pod dachem, pisklaki nie są narażone na wpływ niekorzystnie zmieniających się warunków pogodowych, mają ciepło i sucho. Gniazdo jak widać zbudowane jest z różnorodnego budulca od patyków po źdźbła traw, mech i na piórach skończywszy.


samica w gnieździe jak jeszcze wysiadywała jaja

para piskląt

Przykładowy głos, bardzo charakterystyczny jest wydawany ich "dźwięk ostrzegawczy"

5 czerwca 2013

Bzygowate (Syrphidae) na zdjęciach ( 14 )

Bzygi należą do rodziny owadów  z rzędu muchówek. Posiadają zazwyczaj czarno-żółte ubarwienie dzięki czemu przypominają pszczołowate, stanowi to dla nich swoiste zabezpieczenie przed czyhającymi drapieżniki. Zdecydowana większość z nich odgrywają bardzo ważną role w świecie przyrody przede wszystkim jako zapylacze kwiatów, znajdzie się parę wśród nich niestety też  "szkodników" :)


bzygi na kwiatach chrzanu
zdjęcia pstrykałem jak było słonecznie i gdy się słońce chowało za chmurkami
4 zdjęcia po kolei to chyba jeden gatunek

nie jest łatwo zrobić im zdjęcie,
delikatny wietrzyk a one jeszcze szybko latają,
ponadto brały mnie za potencjalne zagrożenie,
trochę nerwów mnie to kosztowało

brzydal się też trafił a dopiero jak kadrowałem to zdjęcie zobaczyłem, że
w PGR jest jeszcze jakiś fajny robaczek


smaczny ten pyłek być musi

Spis wszystkich wpisów
 
3 czerwca 2013

Modraszka - poszukiwanie pożywienia ( 13 )  
    Parę dni temu miałem okazję obserwować żerujące modraszki. Poszukiwały pożywienia na pewno też i dla siebie ale głównie dla swojego potomstwa, która bywa często dość liczne. Widząc te scenki od razu pomysłem o  parce modraszek której lęg w budce mam możliwość podglądu. Polecałem tą stronkę od początku na tym blogu, transmisja w hd ( http://www.ustream.tv/channel/blue-tit---warsaw---poland ) Obecny lęg dobiega końca pisklęta już 17 dzień są karmione przez rodziców, gdyby było dużo pożywienia a właśnie w tym roku nie ma go za dużo pewnie opuściłyby już budkę. Literatura podaje tutaj przedział 16-22 dni. Pozostaje jednak nadzieja, że kolejny lęg odbędzie się jeszcze raz w tej samej budce. Będzie więc nadzieja oglądania jak samica znosi jaja ( codziennie znosiła po 1 jaju, w sumie 12). Z ciekawostek, jedynie samica nocowała w budce, jej partner pojawił się dopiero kiedy zaczęła wysiadywać jaja, donosił jej wtedy pożywienie. Smutnym faktem pozostanie ten że z dwunastki obecnie przeżyła tylko siódemka.
Wracając jednak do mojej obserwacji, modraszki uwijały się jak w ukropie, znalazły widocznie na gałęziach wierzby jakieś larwy i co chwila wracały w to samo miejsce, poruszały się bardzo szybko, ciężko zrobić im było zdjęcia, odwracały się do mnie tyłem ale coś tam udało się uwiecznić.

Spis wszystkich wpisów 

Zdjęcia zaobserwowanych ptaków- ptasia galeria 
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...