31 maja 2013

Przed zachodami słońca ( 12 )

  Moje fotografie nie są najlepsze, ćwiczę i próbuje staram się poprawiać. Dziś umieszczam zdjęcia wykonane przed  zachodem słońca. Pierwsze, powstały ostatnio, po rozpogodzeniu które przyszło po deszczu a ostatnie dwa są z końca kwietnia.
 
 
Strona główna

27 maja 2013

Dzięcioł czarny i nagrania odgłosów ptaków (11)


     Dzięcioł czarny jest  największym z europejskich dzięciołów. Jego ciało osiąga długość do 45 cm. Po raz pierwszy, był wypatrzony przeze mnie rok temu, co mnie bardzo zaskoczyło, nie pomyślałem że mogę go spotkać w mojej okolicy, na Wschodnim Mazowszu. Jego głos jest bardzo charakterystyczny i nie sposób go pomylić z innym dzięciołem, zerknijcie na odtwarzacz w tym wpisie.

W tym roku miałem również okazję go podpatrywać i wysłuchiwać dość charakterystycznych jego głośnych okrzyków.
Próbowałem nagrać jego głos ale coś źle poszło mi ustawienie sprzętu i nie mogę udostępnić swojego nagrania. Dlatego też chcę Wam polecić stronkę ( www.xeno-canto.org ) na której wiele osób dzieli się własnymi nagraniami ptasich głosów.

   Odtworzenie poniższego nagrania jest bardzo łatwe i szybkie po naciśnięciu przycisku "play". (przykładowe nagranie)
 
Można na niej wyszukać nagrania po gatunku bądź nagrania z danego terenu. (najlepiej jest szukać po łacińskiej nazwie)

Pozostawiam  nagrania z www.xeno-canto.org  i zdjęcia które udało mi się zrobić dzięciołowi czarnemu na skraju lasu.

( kliknij na zdjęcie aby powiększyć )


Szczególnie polecam czytelnikom poniższe wpisy :

<<<<<<< Spis wszystkich wpisów >>>>>>> 

<<<<<<< Zdjęcia wypatrzonych ptaków >>>>>>>  25 maja 2013

Leśny spacer i polecana stronka ( 10 )


      
      Tydzień temu wybrałem się na pieszą wędrówkę. Przez miejsca w których dawno już nie byłem ale najwięcej czasu zabrało mi przemierzenie dużego lasu w którym znalazłem się po raz pierwszy w życiu. Cały kompleks leśny  zajmuje ponad 2,5 km2.  Udało mi się nie zgubić i cało wrócić z powrotem do domu.
    Przy okazji polecę wszystkim bardzo fajną stronę o której istnieniu której myślę, że wie niewiele osób według mnie ( jestem ciekaw czy ją znacie, jeśli możecie  napiszcie w komentarzach, przypomnę że dodanie komentarza jest bardzo proste o czym każdy może się łatwo przekonać, nie ma utrudnień w ich dodaniu, zrezygnowałem z  weryfikacji obrazkowej itd)
    Wracając do stronki która dla każdego obserwatora przyrody będzie bardzo pomocna to jest nią... a tak naprawdę to są dwie. I tak  http://maps.geoportal.gov.pl/webclient/  - Geoportal i Geoportal 2 http://mapy.geoportal.gov.pl/imap/ . Dzięki nim będziemy mogli określić odległości między wybranymi punktami, zmierzyć powierzchnię, sprawdzić wysokość terenu, czy współrzędne geograficzne. Możliwości wykorzystania jest wiele, każdy znajdzie jakiś powód by zajrzeć na te stronki. Korzystanie z  nich nie jest skomplikowane, opanowanie nie zajmie dużo czasu, w przypadku problemów chętnie odpowiem na pytania.
   Tymczasem zostawiam parę fotek.


odnawianie lasu


nowe nasadzenia
 
bardzo stara sosna to była

ambona na leśnej polanie

ta w środku lasu
 

z ciekawych roślinek - kukułka majowa, pospolita na podmokłych łąkach

niezapominajki to nie są tylko przetacznik :-)
kokoryczka wielokwiatowa
roślina która ma właściwości lecznicze
trop a nawet wiele tropów...
o śladach pozostawianych przez zwierzęta będzie wkrótce post,
bardzo często możemy się na nie natknąć podczas wędrówki
   

22 maja 2013

Zaganiacz ( 9 )

Jeden z najzdolniejszych przedrzeźniaczy. Trudny do rozpoznania, często mylony jest z podobnym piecuszkiem, czy też wójcikiem zielonym. Ten niewielki ptaszek z rodziny pokrzewkowatych jest mniejszy od wróbla. Zamieszkuje zarośla i ogrody.
Szata zaganiacza to brązowo - oliwkowozielona góra, a spód płowożółty. Śpiewa często w pobliżu gniazda siedząc przeważnie wysoko na zewnętrznych gałązkach. W czasie śpiewu ma głowę uniesioną, a piórka na głowie nastroszone. Dźwięki wydawane przez niego są głośne i miłe dla ucha. Często naśladuje śpiew skowronka, kosa lub szczygła. Można w jego śpiewie rozróżnić przedrzeźnianie pewnych głosów i dźwięków 

np. „bije, bije, bije, zbił, zbił, zbił, kto to widział, kto to widział”.
Śpiew zaganiacza składa się z  „bijących” dźwięków  w powtarzanych zwrotkach np. „czitudiih, czitudiih, djerr, djerr”

Moje nagranie jego głosu, dostępne na wrzuta
nie udało mi się go umieści w poście niestety 

 
ukryty zaganiacz


śpiewający zaganiacz
zauważył mnie tam wysoko

zaganiacz wśród gałęzi
nie chciał współpracować


  Zdjęcia zaobserwowanych ptaków- ptasia galeriaLornetka do obserwacji ( 8 )

    
    Pomyślałem, że warto poruszyć ten temat bo każdemu miłośnikowi przyrody przyda się taki sprzęt który ułatwi mu i pozwoli na jej lepsze poznanie.

   Obecnie mamy olbrzymi wybór na rynku. Należy jednak pamiętać, że ważnym kryterium wyboru jest cena, nie da się do 200 zł, wybrać sprzęt który posłuży nam długo i będzie spełniał nasze oczekiwania. 


Optyka jest bardzo ważna, jeżeli kupujemy lornetkę to taką ze stałym powiększeniem np. jak 10x42, 10x50, 8x42 , nigdy taką z zoomem bo takie lornetki są ciemne, ich jasność maleje wraz ze wzrostem przybliżenia, mają małe pole widzenia. Trudno na dużym zoomie jest utrzymać lornetkę w bezruchu bez statywu, sam o mało przez pomyłkę kupiłbym taki badziew :)

Dodatkowa ważna będzie też waga lornetki, jeżeli będziemy chcieli zabierać ją na długie wędrówki  „targanie ze sobą” kilogramowego sprzętu nie będzie bardzo komfortowe, lepiej więc w takiej sytuacji wybrać coś lżejszego.


    Nie ma uniwersalnej lornetki którą można polecić każdemu, trzeba wziąć pod uwagę indywidualne potrzeby. W sieci wiele miejsca poświeconego jest wyborowi lornetki np. na FP http://forum.przyroda.org/topics90/lornetka-vt422.htm , ogólnie o lornetkach można poczytać też na http://ptaki.info/index_publikacje.php?dzial=2&kat=8&art=10 .  

Biorąc pod uwagę to co wspomniałem na wstępie mogę polecić zwrócenie uwagi na parę typów (z przedziału cenowego 438 -900 zł) minimum w przyzwoitej jakości  :
  • Delta Optical Forest II 10x42 (jestem jej posiadaczem, sprawdza się idealnie, nie żebym reklamował zaraz  ) 
  • Vixen New Foresta 10x42 
  • Vortex Diamondback 8x42
  Z jakich lornetek korzystacie, czy jeszcze nie posiadacie a może zastanawiacie lub zastanawialiście się nad jej zakupem?

Jeżeli jest szansa to, że wasza pasja, hobby utrzyma się, warto nabyć dobry sprzęt do obserwacji, który odkryje przed każdym dodatkowe możliwości w obserwacjach przyrodniczych czy astronomicznych, pozwoli zauważyć wiele szczegółów obserwując z dłuższej odległości.20 maja 2013

Zdjęcia czajek spotkanych przy gościńcu ( 7)

   Od kilku już miałem okazje obserwować te ptaki a dokładnie jedną czy dwie pary w moje okolicy,  zastanawiałem się dłuższy czas co to może być za gatunek, Nie posiadałem lornetki, więc trudno było mi się przyjrzeć co to ptaki, miałem pewne podejrzenia, które się rozwiały w tamtym toku. Tej wiosny zrobiłem im pierwsze zdjęcia. Nie są łatwym obiektem fotograficznym, bardzo zwrotne, wykonują wiele ewolucji w powietrzu. Udało się jednak zrobić parę fotek w miarę przyzwoitych powiedzmy.  Poprzedniego dnia przed zrobieniem tych zdjęć widziałem  wieczorem jak wykonywały te swoje ewolucje w powietrzu. Następnego dnia przy drodze, zauważyłem je jak przeganiały wrony i przysiadały na podmokłej łące bo takie tereny głównie zamieszkają ( torfowiska stepy a także pola uprawne). Co ciekawe czajki nie budują gniazd tylko składają jaja do skąpo wysłanego płytkiego dołka a pisklęta opuszczają gniazdo zaraz po wykluciu. Przemieszczają się więc ciągle bo dziś już ich w tamtej okolicy nie widziałem...

czajka na łące
pierwsze zdjęcie


czajka w locieczajka w locie
zdjęcia w locie
lecąca czajka

młoda czajka
a to dopiero niespodzianka zaledwie 20 m od drogi


Zdjęcia zaobserwowanych ptaków

18 maja 2013

Pliszka żółta - ptak pól i łąk ( 6 )

  
    Witam wszystkich, na wstępie zaznaczę, ze brak nowych wpisów w ostatni czasie był spowodowany brakiem czasu, mam zamiar nadal kontynuować ten projekt jak tylko czas na to pozwoli. Chciałbym bardzo publikować coś co 2, 3 dni ale nie zawsze  mi się to udaje.
    Dzisiejszy wpis poświęcony będzie pliszce żółtej. Nie jednokrotnie udało mi się ją zaobserwować, nie jest bardzo płochliwa, ostatnio udało mi się zrobić zdjęcia samca i samicy pliszki jak zwykle bywa było to przypadkowe spotkanie.( kliknij aby powiększyć )


samiec pliszki żółtej

samica pliszki żółtej

Moja ptasia galeria

13 maja 2013

Żółto-czarny ptak licznie widziany zimą ( 5)


    2 miesiące temu udało mi się spotkać stadko czyży. Należą one do rodziny łuszczaków, zimą odżywiają się głównie nasionami drzew liściastych - brzóz, olch i innych bylin. W naszym kraju można je spotkać w północno-wschodnich jego rejonach a w zimie praktycznie wszędzie podczas przelotu i nalotów. Ptaki niezbyt płochliwe, spotkane przeze mnie żerowały bardzo blisko i nie uciekały, niektóre z tych które przybyły z dalekiej północy mogły nigdy wcześniej nie widzieć człowieka...

samica czyża
samica czyża

samica czyża

samiec czyża

samiec czyża12 maja 2013

Kwiaty na łące ( 4 )


  Dziś wrzucam parę zdjęć zrobionych wczoraj "mleczowej łące" i w jej okolicach.

Mniszki lekarskiePrzykład kreciej roboty..,
kopiec kreta Efekt trochę mnie zaskoczył
mleczyk

owady na kwiatach

 Widocznie smakuje
nektar

 Kwitnący pigwowiec

Kwitnąca grusza
  kwitnące grusze


9 maja 2013

Kwiczoł, szaro-brązowy ptak - wiosennie ( 3 )


     Trochę w biegu dodaję kolejnego posta, właściwie składającego się tylko ze zdjęcia.
Bohatera dzisiejszego wpisu można obserwować przez cały roku. W naszym kraju jest on pospolitym mieszkańcem parków, ogrodów, śródpolnych zadrzewień i skrajów lasu.
Obecnie obserwuję się jego zmniejszającą płochliwość i ta cecha sprawia, że należy on do moich ulubionych gatunków, zawsze pozwala blisko do siebie podejść by go obserwować .


zdjęcia kwiczoła
Kwiczoł

przysiadł na gałęzi
lubi tak przysiąść na gałęzi na dłuższą chwilę


Zdjęcia zaobserwowanych przeze mnie ptaków


2 maja 2013

Jaki przewodnik terenowy do obserwacji ptaków... ( 2 )


    Jest wiele publikacji w które możemy się zaopatrzyć aby stopniowo oponować te najbardziej pospolite gatunki ptaków aż do tych rzadziej spotykanych. W Polsce występuje w sumie 450 gatunków ptaków wg. stanu na 31.12.2012 r. ( jak podaje  Komisja Faunistyczna)

  Najczęściej polecanym przewodniem dla początkujących jest książka :

1. Jaki to ptak? Peter H.Barthel, Paschalis Dougalis  z 2009 r. Wyd. Multico  ( z gilami na okładce )
oferty sprzedaży pojawiają się czasem na allegro


Z polskich pozycji warto zakupić dawno już nie wznawiane :

2. Ptaki Polski. A. Sokołowskiego  ( okładka z dudkiem ) tablice z rysunkami ptaków są bardzo realistyczne, dlatego jest polecana dla początkujących obserwatorów, obecnie nie wznawiana dlatego też ofert należy szukać na allegro


Jednym z pierwszych moich przewodników które nabyłem były:

3.  Ptaki Europy. Hakan Deli i Larsa Svensona, są tam opisane wszystkie gatunki które można spotkać w naszym kraju,


Bardziej jednak jestem zadowolony z przednika którego nabyłem parę miesięcy temu:

4. Ptaki. Przewodnik Collinsa , od roku jest dostępne właśnie polskie wydanie tej książki wydanej na bardzo wysokim poziomie, posiada świetne rysunki i wskazówki dotyczące cech diagnostycznych. I tą pozycję polecam już dla osób bardziej zaawansowanych.


 5. Ptaki Europy i obszaru śródziemnomorskiego Larsa Jonssona, to książka którą warto posiadać w swojej biblioteczce ale  obecnie trudno ją dostać  ( "biały kruk" )

Zawiera ona  duże realistyczne rysunki ptaków, w różnych pozach i szatach, opisy poszczególnych gatunków zawierają dużo cech diagnostycznych umożliwiających rozpoznanie nawet tych trudno oznaczanych gatunków, książka ta polecana jest  dla każdego miłośnika ptaków tego początkującego jak też już profesjonalnego obserwatora.
Obecnie bardzo przeze mnie  poszukiwana, do kupienie była na początku roku na allegro, ostatnio nikt jednak nie chce się jej pozbyć ( ostatnie wydanie chyba z 2006 roku). Pozostaje mi tylko tylko żałować że nie brałem udziału w tamtej  licytacji można była ją kupić za około 80 zł...1 maja 2013

Strona w budowie... ( 1 )


         Całkiem przypadkiem udało mi się uchwycić dymówki zbierające budulec na  gniazdo. Ostatnio często zabieram ze sobą aparat by potem nie żałować, że go ze sobą nie miałem, tym razem było warto. Spostrzegłem, że para dymówek przysiada kilkanaście metrów ode mnie na ziemi więc podszedłem i ukryłem się za krzakami jak tylko mogłem. Po chwili zjawiły się ponownie i udało mi się zrobić parę fotek, jak się okazało miałem tylko chwilkę, szybko mnie spostrzegły, nie byłem bardzo ukryty do tego ten hałas migawki, odleciały w inne miejsce ale parę zdjęć udał się zrobić. 
One budują gniazdo a ja pracuję nad wyglądem tego bloga i nie tylko. Mam nadzieję, że uda mi cię stworzyć coś ciekawego jak znajdzie się materiał i czas na to pozwoli...jaskółki dymówki
dymówka


Serdeczne dzięki za wszystkie odwiedziny jak również za dodane komentarze, które są śladem odwiedzin, umieszczenie ich jest bardzo proste, wystarczy wpisać tekst i go opublikować - zrezygnowałem z kodu obrazkowego, każdy może  się wpisać(zachęcam do ich umieszczenia, wszystkie uwagi są bardzo dla mnie równie cenne,  jeżeli chcecie się podzielić własną stroną internetową bardzo chętnie ją odwiedzę )
XCU4EPD863N4 

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...